3.3.20

303 day, czyli krótka historia syntezatora Roland TB-303 Bass Line


Dziś jest 3 marca (3.03), czyli można powiedzieć, dzień tego syntezatora. W związku z tym wielu producentów muzycznych, pasjonatów muzyki wrzuca w internet swoje jam session z tym syntezatorem, jego klonami, bądź wersjami wtyczkowymi lub także wytworzonymi na innych syntezatorach barwą podobną do tych z TB-303. Warto jednak pomyśleć z czego wziął się fenomen tego syntezatora i muzyki Acid House, Acid Techno, która powstała dzięki temu urządzeniu.
Mamy rok 1981, gdy firma Roland zaczyna produkować swój najnowszy syntezator TB-303. Początkowo, syntezator ten miał być czymś w rodzaju elektronicznej gitary basowej i dodatkiem do automatu perkusyjnemu TR-606. Jednakże niestety nie odniósł sukcesu na tej płaszczyźnie. Po trzech latach, z powodu małego zainteresowania, Roland TB-303 Bass Line przestał być produkowany. Z fabryki wyszło tylko 10 000 szt. Małą popularność z kolei przełożyła się na niską cenę tego urządzenia. Jak to w życiu i w muzyce bywa, są rzeczy, których nie można przewidzieć i zaplanować. Artyści dowiedli, że ten syntezator basowy w odpowiednich rękach działa cuda. Dźwięki jakie wydobywały się z tego syntezatora za pomocą różnych sekwencji, i ingerencje w brzmienie były wręcz oszałamiające jak na lata 80-te. Doszło dzięki temu do powstania gatunku Acid House, który dał początek rewolucji na rynku muzycznym. Później także powstały takie podgatunki muzyki elektronicznej, jak Acid Techno, Psy Trance, Goa itp.  
Trzeba przyznać, iż mimo początkowego "niewypału", TB-303 stał się swoistą legendą muzyki elektronicznej, ponieważ wniósł świeży powiew na muzycznej scenie. Dziś powstaje wie replik, klonów i wersji wtyczkowych na komputer. Nawet firma Roland, mimo, iż jest twórcą tego instrumentu tworzy nowe, cyfrowe "303". Powstała wersja TB-3, wpasowująca się w styl AIRA, powstała też wersja z serii Boutique: TB-03, która mimo, iż wyglądem przypomina przodka i oferuje znacznie więcej, to jednak cyfrowe odwzorowanie nie jest tak dokładne co analogowy oryginał. 
Na koniec warto wspomnieć o cenie, bowiem zdobycie oryginalnej trzysta trójki jest bardzo kosztowne. Ceny np.: na Ebay sięgają kilku tysięcy dolarów, więc trzeba przyznać, że zakup tego automatu w latach 80-tych był również świetną inwestycją.  

Najpopularniejsze utwory wykreowane za pomocą TB 303 lub jego emulacji:
Josh Wink - Are You There...                                                           Josh Wink-Don't Laught

.
Phuture - Acid Tracks                                                                       Humanoid - Stakker HumanoidSam również stworzyłem małe jam session na Arturia Microfreak i Roland TR8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger