W dzisiejszej części cyklu "Prekursorzy Elektroniki" chciałbym pochylić się nad kolejnym niemieckim artystą, który oprócz wspomnianego już Kraftwerk w zeszłym artykule, tworzy muzykę elektroniczną i mało tego, był jednym z pionierów tego gatunku oraz twórcą tzw. "Berlińskiej szkoły elektroniki".
Klaus Schulze urodził się 4 sierpnia 1947 roku w Berlinie. Z muzyką zetknął się już w okresie dzieciństwa, bowiem rodzice chcieli by Klaus odebrał muzyczne wychowanie, stąd już w wieku czterech lat zaczął uczyć się grać na gitarze. Nauka ta zajęła mu 7 lat. W międzyczasie przeprowadził się do miasta Düsseldorf.
Od lat sześćdziesiątych grywał w wielu amatorskich zespołach rockowych. Grał między innymi na perkusji, basie czy gitarze. W 1969 roku związał się z rozpoczynającym wówczas swoją karierę zespołem Tangerine Dream. Ta współpraca trwała krótko, bowiem już w 1970, Klaus, razem z Manuelem Göttschingem i Hartmutem Enke zakłada zespół Ash Ra Tempel. Po pierwszej nagranej płycie, Schulze odchodzi z zespołu i w 1971 roku rozpoczyna solową karierę.
Czas na pierwszą solową płytę przyszedł w 1972 roku, kiedy to Schulze podpisał kontrakt z wytwórnią Ohr. Płyta nazywała się "Irrlicht". Rok później pierwszy raz gra na swoim koncercie solowym, oraz wydaje kolejną płytę pt.: "Cyborg". Do roku 1975, wydaje jeszcze dwa albumy: "Picture Music"i "Black Dance".
(Klaus Schulze - Irrlicht)

Do końca lat 70-tych ubiegłego wieku, Klaus Schulze wydał jeszcze dwa albumy: "X" i "Dune". Nagrał wtedy też pierwszy album bardziej "komercyjny" jako Richard Wahnfried. "Time Actor" również był ściśle powiązany z muzyką elektroniczną, jednak koncepcja płyty nie zawierała wszelkich zaskoczeń, niejasności. Brakuje tutaj tej formy awangardowej muzyki elektronicznej, którą Klaus już wypracował.

(Klaus Schulze - Warsaw)
Lata 90-te to czas, kiedy Klaus Schulze zostaje uznany za jednego z ojców muzyki Trance oraz Techno, ponieważ artysta ten wniósł wiele do świata tej muzyki. Wielu producentów samplowało jego utwory. Sam Klaus również próbuje swoich sił w tych gatunkach, jednak już jako Wahnfried.
W 2001 roku wydaje również album skomponowany na cześć powitania nowego milenium w Pekinie. Lata 2000-czne to czas, gdzie Schulze zwalnia tempo ze względu na zdrowie.
W ciągu tych prawie 50-ciu lat, Klaus Schulze wydał 43 albumy solowe, 24 albumy koncertowe, 6 zestawów płyt, gdzie łącznie można znaleźć 64 godziny nigdzie nie publikowanego materiału.
Warto wspomnieć także o tym, iż Klaus Schulze tworzył także ścieżki dźwiękowe do filmów, m.in.: do filmu "Dune" oraz do filmu "Body Love". Współpracował także z wieloma artystami takimi jak Pete Namlook (seria "Dark Side of the Moog"), wspomniany Tangerine Dream, czy Ash Ra Tempel itd. Był także współproducentem muzyki dla zespołu Alphaville. Współpracował także z Rainer Bloss. Na niektórych płytach Schulze udzielał się także perkusista Carlosa Santany.
(Klaus Schulz & Pete Namlock - The Dark Side Of The Moog)
Na koniec chciałbym zapytać Was, czy znacie Klausa Schulze? Lubicie, bądź nie lubicie jego twórczości? A może macie ulubione utwory tego artysty? Dajcie znać. Sekcja komentarzy jest Wasza.
(fot. internet)
(fot. internet)
A tego artysty nie kojarzę, chociaż jak włączyłam za Twoją namową jego utwory to jakbym już to słyszała. I prawdę mówiąc to toalnie mój świat! Jest super! No i dziękuję za wpis w tym cyklu! Jest tak jak obiecałeś, a ja totalnie uwielbiam czytać wpisy będące niejako zachęta, trochę bio i dawką super wiedzy na temat muzyki elektronicznej. 💜
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że wpis się spodobał! 🙌
UsuńBardzo się cieszę też, że spodobała Ci się muzyka tego pana. ;)
Pozdrowionka dla Was! 🙂
Cieszę się ze jeszcze ludzie słuchaj takiej muzyki. KS poznałem chodząc w latach 85-90 do klubu ochota na ul. Grójeckiej w Warszawie słuchać muzyki elektronicznej. Zaczynałem od „Mirage” a potem na Skrze kupiłem pierwszą czarna płytę ”Cyborg” (mija ulubiona). świetna muzyka jak chcesz sie skupić przy pracy np. Koncepcyjnej.
OdpowiedzUsuńDzięki za komentarz. Świetna historia i zgadzam się, iż elektronika świetnie pasuje do pracy, szczególnie koncepcyjnej.
Usuń