(fot. z kolekcji prywatnej)
Wizerunek sukcesu
Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić zagadnieniu, jakim jest sukces. Ale czym tak na prawdę jest ten sukces? To nowy samochód? Nowy dom? Lepsze stanowisko w firmie? Spełnianie się w swojej pasji? Być może wszystko na raz? A tak na prawdę, gdyby się przyjrzeć to jest kilka rzeczy, które generują w każdym człowieku indywidualną definicję sukcesu. Są to wartości jakimi każda osoba się kieruje, oraz bagaż doświadczeń, zebrany w ciągu swojego życia.
W czasach, w których przyszło nam żyć, zewsząd wpaja nam się konsumpcyjny model sukcesu, który odnosi się głównie do zarabiania i wydawania pieniędzy, kariery, wyścigu szczurów itp. Warto się jednak zastanowić czy faktycznie jest to nasza definicja sukcesu i zgadza się z naszymi wartościami, którymi się kierujemy, naszymi pragnieniami i tym co czujemy. Jeżeli nie, to to faktycznie... Może być to problem, ponieważ budujemy wtedy fałszywe przekonanie o sobie, swoich „sukcesach”, unieszczęśliwiamy samych siebie. Tak na prawdę, gdyby spojrzeć na różne środowiska, to każde ma inną definicję sukcesu i można powiedzieć, że patrzą na innych, mówiąc kolokwialnie jak na ludzi, którzy „przegrali” życie. Należy samemu ustalić definicję sukcesu według ustalonej hierarchii wartości, pragnień oraz marzeń.
Sukces uzależnia?
Warto wspomnieć, iż sukces potrafi uzależniać. Dzieje się tak wtedy, gdy wszelkie swoje sukcesy, wspinaczkę po szczeblach kariery traktujemy jako priorytet. Dzięki takiej gloryfikacji sukcesu można zatracić się w całym tym "wyścigu" do takiego stopnia, że cena, którą przyjdzie nam zapłacić za sukces może być zbyt wysoka. Obiektywnie rzecz biorąc, należy zachować zdrowy rozsądek i granice. Myślę, że wskazane jest również odnieść się do samego siebie i spytać się czy ten sukces jest na pewno mój? Czy ja go chciałem? Czy może ktoś inny z otoczenia wywarł na nas presję, twierdząc, że tak należało zrobić. Uważam, że są to ważne zagadnienia w kontekście spełnieniu swoich aspiracji, marzeń i przede wszystkim bycia szczęśliwym.
Subiektywna definicja sukcesu

(fot. www.unsplash.com)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz