27.4.20

Czym jest dla mnie pasja?


Pasja... To pojęcie bardzo modne w ostatnich latach. Wielu z nas, hobby, pasję oraz zainteresowania używa wymiennie dla określenia zajęcia, któremu się poświęcamy. Na Wikipedii znalazłem interesującą definicję hobby oraz pasji: „hobby - (pasja, konik) – zamiłowanie do czegoś, czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie albo też nawet z zarobkiem. Głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.” Przyznacie na pewno, że nawet Wikipedia daje nam właśnie taki obraz pasji. Dziś chciałbym jednak przedstawić Wam to pojęcie z drugiej strony. 

Subiektywnie rzecz biorąc, po części zgadzam się z zaproponowaną definicją pasji, lecz nie do końca. Pasja została tutaj spłycona do funkcji głównie rozrywkowej. Przykładowo: czymś innym jest oglądanie telewizji a pasjonowanie się kinematografią, mimo iż dotyczy to tego samego tematu, jednak są pewne rzeczy, które odróżniają pasjonata kinematografii od przeciętnego odbiorcy tv, który również interesuje się filmem czy serialem. Uważam więc, że pasja jest czymś głębszym. Jest to coś czemu poświęcamy swój czas, pieniądze, wkładamy wysiłek by rozwijać rzeczy, które nas interesują. Poczucie spełnienia, radość, to tylko niektóre uczucia, towarzyszące pasji. Ale... To tylko jedna strona medalu. Pasja ma też ciemniejszą stronę, bowiem rezygnujemy z innych rzeczy, po to tylko by realizować swoją pasję. Dodatkowo, pasja potrafi być toksyczna, lecz o tym za chwilę... 

Najpierw skupmy się na tej jaśniejszej stronie pasji, która  może być przyrównana do miłości, ponieważ podobnie jak miłość wymaga wysiłku, dając tym samym coś, czego zwykle zainteresowania nie dadzą. Pasja wtedy staje się naszym partnerem, który towarzyszy nam przez większość życia lub nawet całe życie. 

(fot. unsplash.com)
Pasja jest też pokarmem dla naszej duszy, paliwem dla dalszego rozwoju. Pasja, która kierowana jest sercem, nie rozumem, powoduje, że robimy coś wbrew opłacalności, wbrew tego co myślą inni, którzy mówią nam, że tylko stracimy czas, pieniądze, włożymy dużo wysiłku i nic z tego nie zyskamy. Sam mam podobnie, gdy rozum mówi, że za dużo jednak wydam na płyty w tym miesiącu, serce zaś każe dobierać kolejne tytuły do zamówienia. Co nie znaczy, że się nie kontroluję, bo to jest zupełnie inna para kaloszy.

   

(fot. unsplash.com)
    Warto skupić się też na negatywnych aspektach, o których wcześniej wspominałem... Pierwszą rzeczą jest wysiłek, który poświęcamy na rozwój pasji. Wiele razy myślałem jak duży wysiłek wkładam w to, by być dobrym DJ-em i producentem. Myślę, że wiele godzin spędzonych przed komputerem, oraz konsoletą djską sprawiły, że moje zdrowie szybciej się eksploatuje, niż bym nic ze wspomnianych rzeczy nie robił. Plecy, słuch oraz wzrok na pewno dostają w kość. Drugim takim negatywnym aspektem pasji jest jej toksyczność. Ale zaraz... Czy pasja może być toksyczna? Okazuje się, że może. Można znaleźć wiele przypadków, w których osoby tak zakręciły się na punkcie swojej pasji, że zaniedbały pracę, w efekcie ją tracąc, oraz tracąc przez to rodziny, majątki. Jest to konsekwencją uzależnienia od pasji. Za przykład niech posłuży powyższe zbieranie płyt winylowych. Jest to dość drogi sport, który przy braku samokontroli może doprowadzić do bankructwa... 


Wróćmy jeszcze na koniec do różnic pomiędzy pasją, a zainteresowaniem, bądź hobby. Gdzie znajduje się ta granica? Kiedy zainteresowanie przechodzi w pasję? Ciężko mi powiedzieć. Każdy, kto ma jakieś hobby, tudzież już pasję na pewno sam dostrzegł moment kiedy granica pomiędzy hobby a pasją się zatarła. 

Podsumowując.. Pasja jest ulotną definicją naszej miłości do danego zainteresowania. Nie ważna jest dziedzina. Ważne jest nasze zaangażowanie w tej dziedzinie i to moim zdaniem determinuje naszą własną definicję pasji. 

Jestem bardzo ciekaw jak Wy, drodzy czytelnicy definiujecie pasję? Sekcja komentarzy jest Wasza. 

P.S.
Chciałbym zaprosić Was na profil Wartości pełnią sprawności  na Instagramie, gdzie pojawił się wywiad z moją skromną osobą. Zachęcam do czytania, jak i obserwowania tego profilu.  

3 komentarze:

 1. "Pasja jest też pokarmem dla naszej duszy, paliwem dla dalszego rozwoju. Pasja, która kierowana jest sercem, nie rozumem, powoduje, że robimy coś wbrew opłacalności, wbrew tego co myślą inni, którzy mówią nam, że tylko stracimy czas, pieniądze, włożymy dużo wysiłku i nic z tego nie zyskamy". - dokładnie cudowne słowa i zazwyczaj lubię coś dodać od siebie, ale zwyczajnie odebrało mi słowa przy tym fragmencie, bo wszystko ujmuje. Chciałabym na portalu www.niezdiagnozowani.com oraz fan page niezdiagnozowani.pl opisywać historię ludzi, którym pasja pomogła w cierpieniu, w szczególności fizycznym. Czuj się zaproszony do wywiadu i kontaktu jeśli jesteś zainteresowany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za komentarz i za zaproszenie do wywiadu. Oczywiście, z przyjemnością go udzielę.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Myślę, że hobby to coś innego niż pasja. Pasja staje się sposobem na życie i wielu podporządkowuje jej wszystko. Ważne, aby umieć odnaleźć w tym wszystkim umiar. Nie można poświęcić wszystkiego dla pasji, jeśli się ma rodzinę. Super jeżeli nasza praca jest pasją. Robimy to co lubimy i jeszcze nam za to płacą. Fajnie jest mieć w życiu odskocznie i taką osobistą strefę relaksu. Każdy powinien odnaleźć coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger