W kolejnej części z cyklu Prekursorzy elektroniki chciałbym przedstawić następną postać, która moim zdaniem wpłynęła swoim stylem na aktualną formę muzyki elektronicznej. Jednocześnie zmieniamy miejsce na kolejne rejony, gdzie można znaleźć pionierów oraz legendy muzyki elektronicznej. Tym razem skręcimy w stronę Grecji. Oto przed Wami Vangelis.
Vangelis, czyli Ewangelos Odiseas Papatanasiu to urodziny w 1943 roku w Agrii, grecki twórca muzyki elektronicznej oraz muzyki filmowej. Taką najbardziej wyróżniającą cechą z pośród innych twórców jest przebogate brzmienie instrumentów elektronicznych.
![]() |
(źródło: internet) |
![]() |
(źródło: internet) |
Zarówno moim zdaniem, jak i z różnych źródeł, z których można wyczytać... Ścieżka dźwiękowa do filmu "Rydwany Ognia" przyniosła artyście największy rozgłos. Dzięki temu, Vangelis został nagrodzony Oskarem w 1982 roku. W tym samych roku nawiązał współpracę z Ridleyem Scottem. Podczas tej współpracy powstała ścieżka dźwiękowa do filmu "Łowca Androidów" (ang. Blade Runner) - film, który osobiście uważam za bardzo wybitne dzieło.
Od tego czasu Vangelis wydał trzy płyty w tym okresie: "Direct", "Mask' i "Themes". W 1983 roku skomponował muzykę do wystawionej w Epidavros, antycznym greckim amfiteatrze, sztuki teatralnej "Elektra" z udziałem Irene Papas. Także w tym okresie lat 80-tych również kontynuował projekt Jon & Vangelis oraz tworzył ścieżki dźwiękowe do baletów takich jak: "Frankenstein, Modern Prometheus" (1985) i "The Beauty and the Beast" (1987). W 1989 roku kompozytor otrzymał nagrodę Maxa Steinera dla wybitnych twórców muzyki filmowej.
Lata 90-te dla kompozytora to kolejne sukcesy i dalszy rozwój artysty. Vangelis wydał płytę "The City" na początku dekady oraz skomponował i nagrał muzykę do thrillera psychologicznego "Gorzkie Gody" w reżyserii Romana Polańskiego. Wkrótce potem skomponował muzykę do filmu przedstawiającego historię życia Krzysztofa Kolumba zatytułowanego "1492 – Conquest Of Paradise" w reżyserii Ridleya Scotta. Rok 1992 to rok, w którym artysta został uhonorowany przez Francję Orderem Sztuki i Literatury.
![]() |
(źródło: internet) |
W lipcu 2001 roku Vangelis zaprezentował monumentalne wykonanie "Mythodei", płyty z tego pochodzącej z tego samego roku, symfonii chóralnej swojego autorstwa, które miało miejsce w Olimpijskiej Świątyni Zeusa w Atenach i było pierwszym wielkim koncertem zorganizowanym w tym opustoszałym zabytku. "Mythodea" została wybrana także przez NASA i wykorzystana jako muzyka, która towarzyszyła misji Mars Odyssey. Na koniec nie może zabraknąć informacji, iż Vangelis jest odpowiedzialny za stworzenie hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w 2002 roku w Korei i Japonii.
![]() |
(źródło: internet) |
O mamo! Mega ciekawa postać i chyba zgłębię o nim wiedzę. Prawdę mówiąc oglądałam ,,Łowcę androidów", ale nie pamiętam ani filmu, ani muzyki. Jakoś nie odnalazłam się tam. Co nie zmienia faktu, że zaintrygował mnie ten wpis i pewnie gdzieś sobie do tego wrócę. Dzięki! Znowu kawał dobrej roboty! 😊
OdpowiedzUsuńDzięki za komentarz. 🙂Warto się zagłębić dalej w twórczość tego artysty bo to co napisałem to wierzchołek góry lodowej 😁
UsuńZ „Łowcą androidów” i klimatem noir i cyberpunk jest taki problem, że nie każdemu przypasuje. ;) Ale to naturalne :)
Wychowałem się na Vangelisie. Super artykuł, który przypomniał mi o dziecięcych czasach!
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że mój wpis wywołał tak pozytywne emocje oraz wspomnienia.
Usuń