6.7.20

Inspiracja - czym jest i gdzie ją można znaleźć?


Ostatnio napisałem one-shot o wenie, więc pomyślałem, że ten wpis idealnie będzie się komponować ze wcześniejszym postem, ponieważ trochę będę nawiązywać do poprzedniego wpisu. Dziś chciałbym przyjrzeć się inspiracji, która jak wena jest czymś co trudno zdefiniować. Mniej więcej każdy na swój sposób rozumie co kryje się pod tym pojęciem, jednak gdyby tak spróbować zdefiniować inspirację? Co by to mogło być? Podobnie jak w przypadku weny będę posiłkował Słownikiem języka polskiego. Według SJP to: „natchnienie, zapał twórczy, szczególnie pod silnym wpływem czegoś lub kogoś”. Można powiedzieć, że definicja inspiracji jest podobna do definicji weny. Ale czy inspiracja = wena? Raczej nie ponieważ inspiracja (jak wskazuje definicja) jest spowodowana wpływem kogoś, bądź czegoś. Chociaż z drugiej strony, jakby się przypatrzeć inspiracji bliżej to jednak ma wiele wspólnego, lecz o tym za chwilę...

(fot.pexels.com)
Zastanówmy się chwilę, skąd można czerpać inspirację? Pewnie odezwie się spore grono osób, że inspiracja jest wszędzie, inaczej mówiąc... Inspirujące może być niemal wszystko. I tutaj się zgodzę. Inspirację do działania, do tworzenia rzeczy kreatywnych, do rozpoczęcia uprawiania sportu, do znalezienia hobby można znaleźć wszędzie. Inspiruje wiele rzeczy np.: film, muzyka, książka, zdarzenie. To może być również osoba, która podrzuci pomysł, bądź też swoją postawą sprawi, że będziemy chcieli podążać podobną ścieżką. Inspiracją też bywa nasza myśl. I tu dochodzimy do momentu, kiedy to inspiracja w pewnym sensie równa się wenie. Subiektywnie patrząc, w tym przypadku, zarówno wena jak i inspiracja są pewnym bodźcem, impulsem wychodzącym prosto z naszego umysłu. 

(fot.pexels.com)
Warto mieć na uwadze, iż inspiracja ma dużą moc sprawczą. Jest jednym z czynników napędzających motor naszych działań. To właśnie z inspiracji pochodzi wiele dzieł np.: ktoś namalował obraz inspirowany ludźmi czy naturą, lub ktoś zaczął uprawiać jakiś sport, ponieważ zobaczył w telewizji czy w internecie jak ktoś inny uprawia daną dyscyplinę. Można by wymieniać bez końca bo przykładów inspiracji jest mnóstwo. Dlatego też warto czytać książki, słuchać muzyki, oglądać filmy, spacerować, nawiązywać kontakty z ciekawymi ludźmi i przede wszystkim być otwartym na inspirację, ponieważ nigdy nie wiadomo co akurat w danej chwili nas zainspiruje do działania i tworzenia czegoś ciekawego. Myślę, że inspiracja ma też większe szanse do nas przyjść, gdy jesteśmy zrelaksowani; odcięci od problemów. Warto wtedy robić to co nas uszczęśliwia, ponieważ daje nam to zapał do działania. Dlatego warto też "zapomnieć" choć na chwilę o zmartwieniach i dać się ponieść pozytywnym emocjom.    

Jestem ciekawy też Waszego zdania na temat inspiracji. Czy szukacie inspiracji tak specjalnie czy też nie zwracacie uwagi i inspirację łapiecie losowo, czyli jak jest to jest jak nie ma to nie ma? Czy uważacie też, że inspiracja i wena to te same pojęcia? Zapraszam do dyskusji. Sekcja komentarzy należy do Waszej dyspozycji. 

13 komentarzy:

 1. Ciekawe. Ja wielokrotnie przekonałem się, że najlepiej mnie inspiruje muzyka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda! Muzyka ma w sobie wiele rzeczy, które są mega inspirujące. 🙂

   Usuń
 2. Inspiracji , np. w robieniu zdjęć zazwyczaj szukam w internecie. Moim zdaniem wena a inspiracja to dwa różne stany 😊 jak się ma wenę to inspiracji nie potrzeba, pomysły same przynoszą do głowy 😊 zapraszam do mnie 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Internet to ocean inspiracji. Tutaj można znaleźć wszystko :)

   Usuń
 3. Na co dzień dużo piszę i muszę przyznać, że najlepszym naweniaczem jest dla mnie muzyka, która jednocześnie niejednokrotnie potrafi mnie zainspirować do wymyślania nowych historii i postaci. Bez słuchawek i muzyki, ciężko jest mi wystukać chociaż kilka sensownych zdań, ale nawet kiedy już siadam i piszę, to muszę sobie dostosować muzykę zarówno do nastroju jak i do wstępnego zamysłu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli wychodzi na to, ze muzyka ma w sobie wiele właściwości inspirujących :)

   Usuń
 4. Wena jak dla mnie pojawia się znikąd, w głowie.
  Inspiracja jest zależna od rzeczy, ludzi, czynów.

  Kiedyś zainspirował mnie chłopak w autobusie z gitarą do naszkicowania go po tym, jak wróciłam do domu. 😁

  Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa inspiracja. Czyli jak widać, ludzie są doskonałym przykładem inspiracji. :D

   Usuń
 5. Mamy podobnie. Też muzyka działa na mnie bardzo inspirująco :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja szukam w innych ludziach, których spotykam albo spotkaniach, wydarzeniach :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również jest to bardzo dobra metoda pozyskiwania inspiracji. Jak najbardziej inni ludzie potrafią być być niesamowicie inspirujący. :) Dziękuję za komentarz. :)

   Usuń
 7. Dla mnie inspiracją do pisania jest po prostu życie. Zainspirować może wszystko: wydarzenie, książka, przypadkowa sytuacja, osoba. Inspiracja - to pomysł, wena natomiast to niepohamowana chęć pisania, płynne przelewanie myśli na papier, lub rytmiczne uderzanie w klawiaturę komputera. Dobra inspiracją wsparta weną jest przepisem na sukces.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt... Całe nasze życie może być mega inspirujące. I jak najbardziej zgadzam się z tym, że mieszanka weny i inspiracji to przepis na sukces. :)

   Usuń

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger