13.7.20

Prekursorzy Elektroniki - Władysław Komendarek


Witam Was serdecznie w kolejnej części cyklu wpisów o pionierach muzyki elektronicznej. Dla przypomnienia... Co dwa tygodnie publikuję wpis o prekursorach muzyki elektronicznej z całego świata, po to by prezentować najznamienitszych reprezentantów tego gatunku muzycznego. Dziś podobnie jak w ostatnim wpisie będzie o polskim artyście, człowieku, który zdecydowanie wyprzedza swój czas. Oto Władysław Komendarek, polski instrumentalista, mistrz syntezatorów.  

Władysław Komendarek urodził się 10 października 1948 w Sochaczewie. W latach 1976-1984 był związany z grupą muzyczną Exodus. Od 1984 r. komponuje muzykę elektroniczną. Jest potomkiem w linii prostej Michała Kleofasa Ogińskiego, uważanego za autora słynnego poloneza Pożegnanie Ojczyzny.


Władysław Komendarek zasadniczo to artysta o bardzo zróżnicowanych zainteresowaniach, natomiast jego twórczość można podzielić na trzy nurty: muzykę własną, przekład muzyki klasycznej na syntezatory oraz eksperymentalne dzieła elektroniczne, które zdobyły uznanie po przez bogate instrumentarium oraz pomysłowość artysty.   

Grupa Exodus
W połowie lat 70. był członkiem Grupy Dominika utworzonej przez Dominika Kutę, wcześniej współpracującego z Czerwonymi Gitarami. Następnie grał od roku 1976 do 1984 w zespole Exodus, tworzący artrock oraz rock symfoniczny. Tutaj też warto się na chwilę zatrzymać, ponieważ grupa Exodus była, można powiedzieć gwiazdą Młodej Generacji. Grupę Exodus założyli bracia Andrzej i Wojciech Puczyński. Oprócz nich w pierwszym składzie zespołu znaleźli się Paweł Birula, Władysław Komendarek i Jerzy Machnikowski, którego po roku zastąpił Zbigniew Fyk. Jak wspomniałem, Władysław Komendarek odszedł z grupy Exodus i od 1984 roku działa solo. 

W 1985 r. wystąpił na festiwalu w Jarocinie, gdzie – w hołdzie J.S. Bachowi z okazji 300. rocznicy urodzin – wykonał obszerną suitę Powrót z materii międzygwiazdowej, pozostając jednak w klimacie bliskim instrumentalnemu rockowi. Pojawił się również na następnej jarocińskiej imprezie i, w 1986 r., zaprezentował tam Zabawę kosmicznych dzieci.


Od początku swojej solowej działalności do dnia dzisiejszego wydał wiele albumów m.in.: "Władysław Komendarek" (1985) "Dotyk chmur" (1987) "Promenada" (1989) "Fruwająca Lalka" (1991) "Powrót z materii miedzygwiazdowej" (1992) "Poławiacze sumień" (1993)  "Kupcy czasu" (1995) "Klasykotronika" (1998) "Zeta Reticuli IV" (2000) "Syndrom cywilizacji" (2002) "Rycerze ciemności" (2007) "Komendarek - Chopin" (2010) Wolne sondy CD płyta koncertowa (2018) "Imperium czystych dusz" - DVD (2019) oraz najnowsze dzieło Komendarka czyli "Planetyzacja świadomości" - koncertowy podwójny winyl (2020). Oprócz swoich dzieł, artysta skomponował muzykę także do do wielu spektakli teatralnych (m.in. teatr w Lublinie) i filmów.  

Władysław Komendarek słynie także z takiego nonkonformistycznego i nieszablonowego podejścia do muzyki. Jak można przeczytać w wielu wywiadach, artysta odrzuca schematy, po to by czuć się wolnym w swojej twórczości. Jako anegdotę mogę opowiedzieć Wam, że kilka lat temu nagrałem film jak na żywo gram swoją techno interpretację utworu "Pielgrzym" Czesława Niemena. Wrzuciłem filmik na jedną z grup facebookowych. Oczywiście podniosło się sporo głosów typu: "jak śmiesz w ten sposób kaleczyć Niemena" itp. Wtedy w mojej obronie stanął Pan Władysław i bez hejtu przedstawił swoją opinię. Powiedział co jest dobrze a co źle, tym sposobem otwierając mi oczy na bezgraniczność muzyki. 

Warto na koniec dodać, iż Władysław Komendarek słynie także z niecodziennych stylizacji, które notabene sam projektuje. Jak sam przyznaje w wywiadach, projektowanie ubrań to dla niego forma relaksu. Do tego używa np.: stare części komputerowe, magnesy itp.  osobiście uważam, że Władysław Komendarek jest Artystą przez duże "A". A Wy co sądzicie na temat Władysława Komendarka? Znacie, nie znacie? Lubicie bądź nie lubicie? Dajcie znać w komentarzach.    

1 komentarz:

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger