3.8.20

Czy wschód/zachód słońca może być inspirujący?


Ostatnio na stories na Instagramie wrzuciłem zdjęcie z mojego pokoju na zachód słońca z pytaniem czy lubicie zachody słońca. Praktycznie wszyscy, którzy zdecydowali się odpowiedzieć, przesunęli suwak na skraj, twierdząc, że bardzo lubią podziwiać zachód słońca. Tym oto sposobem wpadłem na myśl by napisać taki mini wpis o tym, czy wschód oraz zachód słońca mogą nas inspirować. 
(screen z Instagrama)

Wschód/zachód słońca... Proces, zjawisko, które niemalże codziennie możemy podziwiać (jeśli nie zasłaniają nam go chmury) jest z pozoru czymś trywialnym i banalnym, do tego stopnia, że nie zwracamy naszej uwagi na to co dzieje się na horyzoncie. To samo jest także ze wschodem słońca. Planeta się obraca, więc naturalnym stanem rzeczy jest, że raz mamy dzień a raz noc. By odpowiedzieć na zadane wyżej pytanie warto wejść w ten proces głębiej i podejść do tego od strony artystycznej. 

Słońce czy to w literaturze, czy to w malarstwie, czy w innych dziedzinach sztuki  wielokrotnie używane jest jako symbol nieskończoności, nieba, początku, ognia, świata, wędrowca, siły aktywnej, Stwórcy, świetności, wspaniałości, triumfu, prawdy, chwały, sprawiedliwości, oświecenia, słowa, autorytetu, inteligencji, mądrości, rozumu, geniuszu, wolnej woli, wynalazczości, rolnika, ojca, męskości, płodności. W Egipcie, Azji Zachodniej oraz w Peru istniał wręcz kult Słońca.

(Cloude Monet - Impresja, wschód słońca)

Kolejnym takim przykładem przemawiającym za wielką mocą inspiracji słońca jest obraz namalowany przez Claude'a Moneta - Impresja, wschód słońca namalowany w 1862 roku. Od nazwy tego obrazu pojawił się nowy kierunek w sztuce - impresjonizm. Ale nie tylko malarstwo inspiruje się tymże procesem. W muzyce również jest wiele utworów, które powstało w wyniku zainspirowania się słońcem i jego wschodem/zachodem. Przykładem może być omawiany w Prekursorach elektroniki Mike Oldfield i jego "The song of the sun". Dalej mamy tradycyjną pieśń górali - "Słonecko juz zasło" a także Czerwone Gitary - "Tuż przed zachodem słońca". 

Zachody słońca także inspirują fotografów. Ile można znaleźć zdjęć w internecie, gdzie wschód oraz zachód słońca fotografowany jest z każdej strony, z każdego możliwego miejsca na Ziemi. Z tych zdjęć powstają także fototapety, które są również jednym z elementów wystroju wnętrz inspirowanych wschodem czy zachodem słońca. To też jest świetnym przykładem, który pięknie pokazuje moc inspiracji czerpanej ze słońca. 

(fot. unsplash.com)

Podsumowując całość... Słońce ma niebywały wpływ na każdy aspekt życia. Zarówno wschód oraz zachód naszej gwiazdy nadaje naszemu życiu wiele inspiracji i myślę, że tak długo jak będzie istniał nasz świat, tak długo będziemy zachwycać się widokiem wschodu oraz zachodu słońca. A czy dla Was słońce (wschody i zachody słońca) są w jakiś sposób inspirujące? Jeżeli tak, to napiszcie w jaki sposób Was wschód/zachód słońca zainspirował. Sekcja komentarzy jest do Waszej dyspozycji.         

11 komentarzy:

 1. Przy zachodzie słońca bardzo lubię sobie marzyć, wówczas przychodzą naprawdę ciekawe pomysły:-) super wpis!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O właśnie, o tym też nie wspomniałem, że fajnie jest się rozmarzyć, patrząc na zachód słońca :)

   Usuń
 2. Ciekawy wpis. Myślę, że zarówno wschód, jak i zachód słońca jest bardzo ważny. W moim przypadku wschód naładowuje mi baterie na cały dzień, dodaje mi siły na realizowanie codziennych zadań. Natomiast zachód pozwala mi się wyciszyć, być wdzięczną za dobra, które mnie w ciągu dnia spotkały, ale również mogę wtedy odpłynąć w swoje marzenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. przy zachodzie słońca... relaksuję się, odpoczywam, głęboko wdycham i wydycham powietrze. To chwila tylko i wyłącznie dla siebie :) Uwielbiam ją szczególnie nad morzem :) <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak! Podziwianie zachodu jest mocno relaksujące. :)

   Usuń
 4. Najpiękniejsze we wschodach i zachodach jest to, że zawsze są inne i niepowtarzalne. Miałam - mam okazję oglądac wschody z różnych miejsc na ziemi, rożnych kontynentów i każde niebo, niebo o różnych szerokościach i długościach geograficznych ma w sobie coś niesamowitego i niepowtarzalnego. Dodatkowo natura maulje takimi kolorami, że nie sposób je potwórzyć na obrazach, ani odzwierciedlić muzyką ani słowem. Natura ma siłę, której nie jesteśmy w stanie pojąć, dlatego jest tak magiczna i inspirująca!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że ta niepowtarzalność natury i ta trudność w odzwierciedleniu jej piękna o którym piszesz bierze się z tego, że natura jest czymś idealnym. Możemy jedynie zachować lub odzwierciedlić ale też nie w 100% mały kawałek natury.

   Usuń
 5. Ja uwielbiam patrzeć na wschód jak i na zachód słońca. Przystaję na chwilę i podziwiam widoki. A jak mogę je podziwiać w miejscu gdzie wyjechałam to już w ogóle bajka <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak! Wschody i zachody można podziwiać godzinami ☀️❤️

   Usuń

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger