5.10.20

Muzyczne polecanki #5Jesteśmy już na półmetku tego pierwszego sezonu. Jak już wspomniałem w pierwszej części, sezon tego cyklu będzie trwać 10 tygodni. Później zrobimy sobie małą przerwę. ;) Gdyby ktoś nie wiedział, cykl Muzyczne polecanki to miejsce wymiany swoich ulubionych utworów muzycznych. Możecie polecić swoje propozycje pasujące do tych 4 kategorii. Po więcej info odsyłam tu - klik. Zachęcam Was serdecznie do tego, byście zostawiali w komentarzach swoje propozycje i zaczynamy piątą część cyklu Muzyczne polecanki. 


Elektronika  


1. Kiasmos - Looped

Looped to mój faworyt jeśli chodzi o duet Kiasmos. Uwielbiam tytułową pętlę, można słuchać bez końca. Na YouTube jest wersja dwugodzinna. :D 

2. Todd Terje - Ragysh 

Energetyczny utwór z odrobiną funku. Polecam wziąć go pod uwagę i włączyć. ;)  

3. KiNK - Cloud generator

Utwór pochodzi z tak samo zatytułowanej epki wydanej w 2015 roku od bułgarskiego DJa, preformera, producenta KiNKa, który moim zdaniem jest jednym z najbardziej kreatywnych performerów i producentów muzycznych. Polecam! 

4. Bonobo &  Totally Enormous Extinct Dinosaurs. - Heartbreak

HeartBreak jest najnowszym singlem Simona Greena (Bonobo). Jest to pierwszy utwór wydany w barwach nowej,  należącej do Bonobo wytwórni OUTLIER. Artystę wsparł w utworze brytyjski producent Totally Enormous Extinct Dinosaurs. Polecam serdecznie!

5. Tangerine Dream - Phaedra 2014

Jako ostatni utwór w tej kategorii chciałbym polecić Phaedra 2014 czyli re-edit utworu od Tangerine Dream. Swoją drogą, jeśli chcecie poznać Tangerine Dream to zapraszam tutaj.Playlista - YouTube
 

Playlista - Spotify Rock


1. The Doors - Riders on the Storm

Jeden z moich ulubionych utworów The Doors i moim zdaniem idealny utwór na jesienną aurę.  Uwielbiam w nim wkomponowany tzw. field recording, czyli nagranie deszczu, burzy... Polecam serdecznie!

2. Dżamble - Wymyśliłem Ciebie

Wahałem się i zastanawiałem, pod jaką kategorię wrzucić ten utwór i stwierdziłem, że kategoria Rock będzie najodpowiedniejsza, ponieważ grupa Dżamble była zespołem jazzrockowym. Utwór Wymyśliłem Ciebie pochodzi z ich jedynej płyty długogrającej Wołanie o słońce nad światem. Polecam serdecznie!

 

3. Kult - Arahja

Arhaja to jeden z utworów, które nigdy się nie zestarzeją. Kiedyś traktował o podziale Berlina, natomiast dziś jest jeszcze bardziej aktualny, bo traktuje o nas, o ludziach i o naszym podziale w każdej sferze życia. Marzy mi się, by ludzie spierali się tylko merytorycznie, bez niepotrzebnego jadu...  Ale to raczej marzenie ściętej głowy...

4. Slayer - Season in the Abyss

Nie jestem fanem Slayera, ale lubię ten utwór przede wszystkim za długie intro i to jaką kumulację emocji ze sobą niesie, aż do momentu "wkręcenia się na obroty". Polecam! 

5. Iron Maiden - The Trooper

Kolejny wulkan energii, heavym!etalowy klasyk, czyli The Trooper od Iron Maiden. Jest to jeden z pierwszych utworów jakie usłyszałem od Iron Maiden. Polecam serdecznie każdemu!


Playlista - YouTube 


Playlista - Spotify

Pop


1. Sigur Rós - Hoppipolla

Sigur Rós to islandzki zespół założony w Reykjaviku w 1994 roku, który to ma wiele odcieni, ponieważ grają zarówno post-rock jak i ambient czy dream pop jak w przypadku przedstawionego utworu Hoppipolla z 2005 roku. Postanowiłem umieścić go tutaj ze względu na jego aksamitne brzmienie, a zarazem jakieś takie chropowate. Polecam! 

2. Ałła Pugaczowa - Milion szkarłatnych róż (Миллион алых роз)

Chyba najbardziej popularny utwór Ałły Pugaczowej - rosyjskiej piosenkarki, uznawaną za ikonę rosyjskiej piosenki. Pamiętam, że ten utwór usłyszałem po raz pierwszy w bajce Wilk i Zając. Tak mi ta piosenka zapadła w pamięć, że nawet teraz jej słuchając, przed oczami mam Wilka i Zająca. 

3. Michael McDonald - I Keep forgettin'

Ten utwór poznałem przypadkiem, ponieważ szukałem muzyki samplowanej przez producentów bitów hip-hopowych i tak trafiłem na I keep forgettin. Piosenka ta, a właściwie sample zostały wykorzystane w polecanym w trzeciej części Regulate od Warren G. Tym razem polecam też oryginał.

4. Kenny Loggins - Loraine

Tego artystę możecie skojarzyć głównie z filmem Top Gun, w którym to użyto jego utworu Danger Zone. Dziś chciałbym zaprezentować i polecić jego inny utwór, czyli Loraine z 1985 roku. Moim zdaniem jest to pozytywny kawałek, wprawiający pozytywny nastrój. Idealny na początek kolejnego tygodnia. Polecam serdecznie!  

5. Sevana - Mango

Przyznam, że nie lada wyzwaniem było umieszczeniem tego utworu w którejś z kategorii, ponieważ  utwór ten jest miksem wielu stylów. Przenikają tu się wzajemnie pop, soul, reggae, r&b, jednak postanowiłem, że właśnie przez to, że stylistyka jest tak wymieszana  wrzucę to w kategorię Pop... Co do samego utworu, to jest on bardzo gładki,, aksamitny i płynący, więc ciężko byłoby go nie polecić.  


Playlista - YouTube 

Playlista - Spotify 

Rap


1.  Łona i Webber - Kaloryfer 

Ten utwór Łony polecę ze względu na jesienną aurę jaka teraz nas zastała. Nie chcę za bardzo spoilerować warstwy lirycznej, więc polecam tylko włączyć. 

2. Taco Hemingway - Toskania Outro

Taco ostatnio wypuścił dwa albumy po sobie. Najpierw Jarmark, później Europa. Toskania Outro pochodzi z Europy i jest ostatnim utworem z tej płyty. Sam jakoś nie specjalnie jestem fanem Taco to jednak ten utwór bardzo mi się spodobał, więc chciałbym gorąco polecić ten utwr jak i cały album Europa.  

3. PROBL3M - Noc

Co prawda PROBL3M polecałem w pierwszej części , jednak tym razem polecę inny utwór - Noc z płyty Art Brut 2. Zapewne wiecie, że lubię stare polskie przeboje w nowych odsłonach, czy to w editach, czy w samplach u innych artystów. Noc polecam nie tylko ze względu na warstwę liryczną, ale także ze względu na beat i zawarte w nim sample.  

4. Alicia Keys ft. Tierra Whack - Me x 7

Me x 7 to utwór ze świeżo wydanej płyty, zatytułowanej ALICIA. Wyjątkowość tego albumu podkręca fakt, że to pierwszy album od czterech lat. Ostatnim albumem był pochodzący z 2016 roku album HERE. Polecam ten utwór jak i całą płytę Alicii.  

5.  Erykah Badu - On & On

Tej wokalistki chyba nie trzeba przedstawiać... Królowa r&b - Erykah Badu ze swoim utworem On & On z płyty Baduizm z 1997 roku. Być może poleciałem trochę sztampowo, jednak to był pierwszy utwór jaki od Badu usłyszałem, tak więc wydaje mi się, że jest on godny polecenia, każdemu. 


Playlista - YouTube


Playlista - Spotify 


To już wszystko na dziś. Zapraszam do udzielania się w komentarzach i zgłaszania własnych propozycji. Być może Twoja propozycja pojawi się na liście za tydzień. Listy zostały zaktualizowane, więc zapraszam też do słuchania całości na Youtube bądź Spotify.       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger