12.2.21

Przygoda z winylem - jak zacząć? (część 2)   Jak wspominałem na początku tego mini cyklu, dziś zajmiemy się doborem sprzętu. W części drugiej porozmawiamy sobie o gramofonach i wkładkach oraz igłach. Przedstawię kilka propozycji na początek, zarówno z kategorii nowych jak i używanych. Opiszę także czym jest owy gramofon, jak przetwarza dźwięk, jakie są podziały gramofonów. To samo tyczy się wkładek i igieł. Elementy nagłośnienia, czyli przedwzmacniacze, wzmacniacze i kolumny przedstawię w części trzeciej.  

Historia gramofonu i zasada działania

    Na początek zaczniemy od historii gramofonu. Otóż gramofon jest ewolucją fonografu, urządzenia skonstruowanego przez Thomasa Edisona. Fonograf był jednym z pierwszych urządzeń do zapisu i odczytu dźwięku. Gramofon odziedziczył po fonografie zasadę działania. Nośnikiem danych jest płyta gramofonowa, obecnie potocznie nazywana winylem, ponieważ płyty wytwarzna jest a z polichlorku winylu. Kiedyś można było spotkać płyty wykonane z ebonitu czy z szelaku. Płyty gramofonowe odtwarza się w prędkościach 33obr/min (albumy długogrające) i 45 obr/min (single) lub 78obr/min (płyty szelakowe). Najprościej ujmując działanie gramofonu... Igła, umieszczona w rowku płyty, wprawiana jest w ruch przez nierównomierności rowka w obracającej się płycie. Drgania te przenoszone są na wkładkę gramofonową, do której igła jest przymocowana. Dalej, drgania zamieniane są na sygnał elektryczny, dzięki czemu możemy słuchać muzyki z głośników.  

Gramofony 

   Przejdźmy teraz do rodzai gramofonów. Możemy rozróżnić kilka typów: automatyczne, czyli kładziemy płytę i wciskamy start. Po skończeniu odtwarzania ramię samo wróci na początek i wyłączy się silnik. Dalej mamy gramofony półautomatyczne. W tym rodzaju ramię również wraca, jednak trzeba je położyć samemu na płytę i dopiero wcisnąć start. Ostatnią grupą są gramofony manualne. Tutaj, jak nazwa wskazuje wszystko robi użytkownik. To my upuszczamy i podnosimy ramię. To my musimy wcisnąć start i stop. Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał jeszcze o innym podziale. Gramofony dzieli się także ze względu na rodzaj napędu. Można powiedzieć, że na rynku dominują dwa rodzaje: paskowy i bezpośredni. Paskowy charakteryzuje się tym, że silnik usytuowany jest obok talerza, a obroty na talerz są przekazywane przez pasek. Zaś napęd bezpośredni charakteryzuje się tym, że silnik znajduje się bezpośrednio pod talerzem. Co ważne, gramofony potrzebują tzw. przedwzmacniacza. W niektórch gramofonach jest on wbudowany, są też wzmacniacze posiadające taki przedwzmacniacz. Można też go dokupić osobno.    

   Obecnie na rynku możemy spotkać wiele gramofonów, zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Czym charakteryzuje się dobry gramofon? Przede wszystkim jakością wykonania, doborem danych podzespołów, jednak czym lepsze podzespoły, tym większa cena gramofonu. Wybrałem dla Was kilka modeli, zarówno nowych jak i używanych. Nie chciałem robić podziałki cenowej, dlatego też podam Wam modeli,  ich charakterystykę i cenę. Kolejność ustawię od najtańszych do najdroższych. Dodam tylko, że wszystkie modele są tylko propozycjami, które moim zdaniem wprowadzą Was w świat winyli. Jeśli macie jakieś propozycje lub uwagi to śmiało zapraszam do dyskusji. Warto też wspomnieć, iż modele używane należy sprawdzić, czy wszelkie elementy np. automatyki działają poprawnie, czy gramofon nie posiada luzów w ramieniu, itp. Dlatego też uważam, że używane modele są bardziej dla tych co lubią majsterkować, bądź też mają w swoim otoczeniu jakąś złotą rączkę.

Nowe 

Lenco l-85

Najtańszy gramofon w tym zestawieniu, czyli Lenco l-85. Jest to półautomatyczny gramofon o napędzie paskowym. Posiada port USB, dzięki czemu można zgrywać płyty na komputer. Jak większość nowych gramofonów posiada on w zestawie wkładkę. Minusem tutaj jest brak zasilacza, który musimy dokupić oddzielnie. Cena 523 zł 

 

 

Pro-Ject Primary E 

Manualny gramofon firmy Pro-Ject o napędzie paskowym. Nie posiada wbudowanego przedwzmacniacza, ani złącza USB. Jego cena waha się w okolicach 850 zł.   

 

 

 

 

Audio-Technica AT-LP3

W pełni automatyczny gramofon o napędzie paskowym z prostym ramieniem. Posiada on wbudowany przedwzmacniacz. W zestawie znajdziemy, wkładkę Dual Moving Magnet AT91R, headshell, pokrywę oraz adapter do płyt 7". Cena ok 1000 zł.

 

Audio-Technica AT-LP120X-USB

Mimo, że ten gramofon wygląda jak djski (patrz suwak pitch) to może służyć także tylko do odsłuchu płyt. Gramofon jest manualny, posiada napęd bezpośredni oraz wbudowany przedwzmacniacz i wyjście USB. W zestawie również dostajemy wkładkę: AT-VM95E,, headshell (tzw. koszyk), pokrywę, kabel USB oraz kabel RCA-RCA. Cena ok. 1200 zł 

 

Rega Planar (P1) 

Jest to manualny gramofon o napędzie paskowym. Nie posiada wbudowanego przedwzmacniacza, przez co trzeba dokupić, lub też posiadać go w swoim wzmacniaczu, bądź też kupić wzmacniacz z przedwzmacniaczem gramofonowym. W zestawie znajdziecie gramofon, wkładkę gramofonową Rega Carbon, zasilacz oraz pokrywę. Cena ok 1540 zł.

 

 

 

Używane

Pioneer PL-335


Na początek zaproponuję dobrze znanego co po niektórym Japończyka, czyli Pioneer PL-335. Jest to gramofon automatyczny z napędem paskowym. Cena tego modelu z drugiej ręki oscyluje w granicach 350zł-380zł.   

 

Denon DP-23F 

Automatyczny gramofon z napędem bezpośrednim. Cena modelu na rynku wtórnym waha się w okolicach 400 zł.  

 

 

Technics SL 3210

Kolejny Japończyk w zestawieniu, tym razem ze stajni Technics (obecnie Panasonic). Gramofon posiada napęd bezpośredni. Na portalach aukcyjnych znajdziecie go za ok 750-770 zł

 

 

Technics Sl 1700 

Drugi Technics w zestawieniu, czyli SL 1700. Jest to półautomatyczny gramofon o napędzie bezpośrednim. Podobnie jak reszta proponowanych używanych gramofonów nie posiada przedwzmacniacza. Cena: ok 1100-1600 zł 

 

 

 

 

Technics SL 1200 mk2 

Ostatnią propozycją jest  również Technics, czyli legenda wśród djów. Technics SL-1200 MK2 to pancerny gramofon, który to idealnie nadaje się do zastosowań djskich, jak i domowych, czyli do odsłuchu. Posiada bezpośredni napęd. Jest to model manualny. Obecnie na rynku wtórnym cena oscyluje w granicach 2500zł do nawet 3000 zł.   

 

 

Wkładki, igły i systemy

    Przejdźmy teraz do istotniejszej części, ponieważ gramofon bez systemu jest niczym.  A czym jest ten owy system? Jest to nic innego jak część, którą montuje się w ramię, by można było odtwarzać nasze czarne płyty. Igła, wkładka gramofonowa oraz headshell, do którego montujemy wkładkę nazywamy systemem. Systemy możemy sklasyfikować na krótkie i długie. 

System krótki

System długi
 To właśnie w krótkich systemach znajdziemy powyższe elementy, o których wspomniałem. Systemy długie, zaś są jakby w typie wszystko w jednym, czyli przykręcamy fabrycznie złożoną całość do ramienia. Wymieniamy jedynie tylko igłę. Igły też można podzielić ze względu na szlif::

1. Szlif sferyczny (stożkowy) – jest podstawowy typ szlifu, który jest montowany w budżetowych wkładkach gramofonowych. Budową przypomina kulkę od długopisu. Ta metoda jest tania w produkcji, ze względu na fakt, iż nie używa się skomplikowanych procesów produkcyjnych.

2. Szlif eliptyczny – bardziej zaawansowany szlif w stosunku do sferycznego. Pomimo wyższych kosztów wykonania mamy doczynienia z lepszą jakością dźwięku. Mniej okrągły kształt zapewnia większy kontakt igły ze zboczami rowka w płycie. Koniec igły ma pociągły kształt, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do wgłębień w rowku płyty niż igła o szlifie sferycznym.  

3. Szlify zaawansowane - jak sama nazwa wskazuje są to szlify dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż poprzednie, o których wspomniałem. Wyprodukowanie tych rodzin szlifów wymaga większego nakładu pracy, więc na pewno tego typu szlify będą odpowiednio droższe niż szlify powyższe. W tej grupie możemy wymienić takie szlify jak: szlif linowy, Shibata czy MicroLine.

Poniżej przedstawię kilka modeli wkładek, ich krótką charakterystykę oraz cenę.

Audio Technica AT 95 E

Wkładka przeznaczona do systemu krótkiego, montowana w headshellu. Typ uchwytu 1/2 cala. Jest to wkładka MM, czyli Moving Magnet (cewka jest nieruchoma, rusza się magnes). Siła nacisku od 1,4-25 grama. Igła posiada szlif eliptyczny. Pasmo przenoszenia 20 ~ 20.000 Hz. Balans kanałów 2,0 dB. Separacja kanałów 20dB / 1kHz. Cena ok 159 zł.  

 

 

 

 

 

Ortofon Concorde MkII dj 

Długi system i zarazem wkładka od firmy Ortofon. Jest to system przeznaczony bardziej dla dji, jednak w domowych warunkach również sprawdzi się nieźle. Siła nacisku od 3 -5 g, zalecane 4 g. Typ igły – sferyczny. Pasmo przenoszenia 20 ~ 22 000 Hz. Balans kanałów przy 1kHz – 1 dB. Separacja kanałów przy 1kHz – 22 dB. Separacja kanałów przy częstotliwościach 15 kHz – 15 dB.Cena od 389 zł do 450 zł.

 

 

 

 

  

Ortofon 2M red 

Wkładka również przeznaczona do systemu krótkiego, również montowana w headshellu. Typ uchwytu 1/2 cala, podobnie jak powyżej jest to wkładka typu MM. Siła nacisku: 1,6-2 g. Typ szlifu igły: eliptyczny. Pasmo przenoszenia 20 ~ 22 000 Hz. Balans kanałów 1,5 dB (1 kHz). Separacja kanałów 1 kHz - 22 dB, 15 kHz - 15 dB. Cena 490 zł

 
 
 

Wkładka do systemu krótkiego, montowana w headshellu. Wkładka również typu MM. Siła nacisku: 1,5-2 g. Szlif eliptyczny. Pasmo przenoszenia 20 ~ 20.000 Hz. Balans kanałów 1,5 dB (1 kHz). Separacja kanałów 23 dB. Cena 599 zł.

 

 

 

 

 Ortofon 2m Blue

Jest to wyższa klasa niż wspomniany wcześniej Ortofon 2m Red, ponieważ tutaj w igła jest "naga" czyli krótko mówiąc... jest jednym diamentowym elementem ze wspornikiem. Sytuacja inaczej się ma w poprzednich igłach, ponieważ samo diamentowe ostrze jest doklejane do wspornika. Tutaj występuje szlif eliptyczny. Siła nacisku 1,6 - 2,0 g. Pasmo przenoszenia 20 ~ 25.000 Hz. Balans kanałów 1,5 dB (1 kHz). Separacja kanałów 1 kHz - 25 dB, 15 kHz - 15 dB. Cena 699 zł.

 

    To tyle jeśli wchodzi o wkładki. Przedstawiłem kilka propozycji, myślę godnych polecania i dostosowanych do Waszych zasobów portfela. Słowem końca chciałbym wspomnieć o headshellach, oraz o tym czego nie kupować. Przedstawię wam kilka headshelli, które warto zakupić:Reloop  (cena 69 zł), Ortofon  (cena 139 zł), Audio-Technica (cena 149 zł)

    Przejdźmy teraz do tego czego absolutnie nie warto kupować. Przede wszystkim gramofonów z marketów za nie całe 200 zł, ponieważ uznawane są one za "frezarki" do płyt, choćby ze względu na brak odważnika i innych możliwości regulacji. Podobnie ma się sprawa z gramofonami stylizowanymi na retro i stare radia. Nie warto kupować też zestawów wszystko w jednym, czyli gramofon, CD, wzmacniacz radio i kto wie co jeszcze. Tutaj idealnie sprawdza się powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.  Na koniec chciałbym zapowiedzieć, że w trzeciej części zajmiemy się wzmacniaczami i głośnikami. Opiszę pokrótce jak wygląda tor audio, czyli cała droga od igły do głośnika. Przy okazji dajcie znać co sądzicie o dzisiejszym wpisie jak i o propozycjach sprzętowych, które dziś przedstawiłem.     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger