16.2.22

Prze-słuchane #1 (Novika - Novika 2.0)

  Aby urozmaicić muzyczną stronę bloga, postanowiłem, że pójdę w stronę recenzowania fajnych, ciekawych albumów, wydawnictw, które zostały niedawno wydane i znalezione przeze mnie na Spotify. Misją tego cyklu jest polecenie Wam wartościowej muzyki, tak abyście mogli znaleźć perełki pośród bylejakości w muzyce. Myślę, że te wpisy będą ewolucją cyklu Muzyczne Polecanki, gdzie misja również była tożsama z nowym cyklem Prze-słuchane. Niemniej tutaj, oprócz opisu znajdziecie moją subiektywną ocenę danego albumu. Jeżeli macie jakieś intrygujące, w miarę nowe propozycje wydawnicze, które znaleźliście w odmętach Spotify w obrębie gatunków pop, elektronika, rap, czy rock to zapraszam do zakładki kontakt 


O artyście…

Na pierwszy ogień postanowiłem wziąć niedawno wydany album Noviki, zatytułowany „Novika 2.0”. Zanim przejdziemy do albumu to należy wspomnieć kilka słów o samej artystce. Trzeba przyznać, że Novika to człowiek orkiestra… Wokalistka, autorka tekstów, dziennikarka. Od 20 lat prężnie działa na scenie, wokalnie debiutując w zespole Futro, wcześniej grając w klubach jako DJ-ka. Po rozpoczęciu solowej działalności został wydany album „feat. Novika” zawierający utwory z udziałem artystki. Jednak pierwszym solowym albumem było wydawnictwo zatytułowane „Tricks of life”, które zostało wydane w 2006 roku. Novika udzielała się także w wielu utworach różnych artystów, tj. Smolik, Fisz, Baasch, Seb Skalski, Buslav, itd. Jako dziennikarka, prowadziła audycje w takich stacjach radiowych jak Polskie Radio Czwórka, Radiostacja, Roxy FM, Radio BIS, Chilli Zet czy Radiospacja. Pisała artykuły do Plastiku, Machiny, itd. Gra także razem z Mr. Lexem, udzielając wokalu do granej przez niego muzyki. 

Novika & Mr. Lex na Snowfest 2021 (Szczyrk)


Novika 2.0

24 listopada 2021 roku miała miejsce premiera jej najnowszego albumu zatytułowanego „Novika 2.0”. Na tym albumie znajdziecie nowe aranżacje i interpretacje utworów Noviki w wykonaniu takich artystów jak np. Baasch, Skubas z synem Borysem, Kasai, A_GIM, Seb Skalski, czy też samej Noviki. Należy dodać, że tych artystów na płycie jest znacznie więcej i ciężko abym wszystkich tu wymieniał, ponieważ znajdziecie tutaj aż 30 artystów. Pierwszym singlem zapowiadającym album był utwór „Od dziecka” w interpretacji Skubasa wraz z synem Borysem.


„Novika 2.0” to nie tylko kompilacja jej twórczości, ale też świetne podsumowane jej 20-letniej działalności na scenie. To także sentymentalna podróż w czasie, okraszona współczesnymi barwami, jednak w 100% zgadzającymi się z formą muzyczną jaką prezentuje na codzień Artystka. Słuchając albumu mam wrażenie, jakbym słuchał wszystkich płyt Noviki na raz. Dla mnie jest to taka swego rodzaju kwintesencja tego, co można znaleźć w jej twórczości. Czy moim zdaniem ten album ma jakieś minusy? Ciężko się ich tutaj doszukiwać, niemniej uczepiając się na siłę mógłbym wskazać fakt, iż jest tu za mało głosu Noviki, który mógłby zostać wpleciony jeszcze przynajmniej w dwa lub trzy utwory. Trzeba jasno powiedzieć, że to jest też takie szukanie dziury w całym. Nie traktujcie też tego jako ujmy dla albumu.  

Novika - Novika 2.0

Słowem końca… 

Podsumowując, cały album Noviki to bardzo dobre wydawnictwo, ukazujące muzyczne dokonania Artystki. Muzycy, wokaliści, którzy znaleźli się na tej kompilacji idealnie wkomponowali się w zamysł Noviki, wiernie oddając klimat jej wydawnictw. Oceniając ten album dałbym mu mocne 9/10. Jestem przekonany, że „Novika 2.0” zostanie w moim sercu na dłużej. Zachęcam Was do podzielenia się wrażeniami z przesłuchania omawianego dziś albumu. Sekcja komentarzy jest do Waszej dyspozycji.         

6 komentarzy:

 1. W wolnej chwili poszukam na Spotyfi utworów Noviki. Coś kojarzę, ale nie bardzo wiem co. Trochę wypadłam z obiegu, bo ogólnie nie słucham radia wcale i nie wiem co się w muzyce dzieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jak posłuchasz kilka utworów to na pewno sobie przypomnisz. ;) Fakt, faktem utworów Noviki nie znajdziesz w popularnych radiach, ale za to możesz ją usłyszeć np. w radiu Kampus. ;)

   Usuń
 2. Nie słyszałam o artystce i zaskoczeniem przeczytałam, że już tyle lat jest obecna na rynku muzycznym!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, czasami trafiamy na różnych artystów po czasie, mimo, że na scenie egzystują bardzo długo. ;)

   Usuń
 3. Chyba ukryłam się w lesie, bo nie miałam pojęcia o tej artystce. Chętnie przesłucham utwory!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z twórczością Noviki ;)

   Usuń

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger