17.3.22

Prze-słuchane #2 (skowronek. - Przysłowianin)


  Pamiętacie Skowronka - mojego gościa z trzeciego odcinka cyklu „Muzyczny Przegląd”? Dziś ma miejsce premiera jego płyty, zatytułowanej „Przysłowianin”. W pierwszej części cyklu „Prze-słuchane” wspominałem, iż będą tutaj zamieszczać głównie cyfrowe albumy znalezione na Spotify, natomiast jako, że dostałem przedpremierowo płytę od Skowronka, za co mu serdecznie dziękuję, to postanowiłem, że w dniu premiery opublikuję recenzję w tej oto serii. Oczywiście nie jest to recenzja sponsorowana. Znajdziecie tutaj moje subiektywne odczucia po przesłuchaniu tejże płyty. 


O artyście…


Myśle, że na początek warto przedstawić Skowronka, a właściwie przypomnieć co nieco o jego postaci. Skowronek. czyli Patryk Skowroński to kaliski muzyk i gitarzysta rockowy. Przygodę z muzyką zaczął już w od najmłodszych lat. Uczęszczał do Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. Gra również na gitarze basowej czy klawiszach. Grał w różnych zespołach, m.in. THE RISKERS. Największym osiągnięciem zespołowym było zdobycie właśnie przez ten zespół nagrody publiczności na festiwalu im. Pawła Bergera. Po zawieszeniu zespołu, skowronek. wyjechał do Anglii i podczas lockdown’u zaczął pracę nad swoim pierwszym solowym wydawnictwem „Ciemna Strona Umysłu.”, które jest zlepkiem obserwacji ludzi i ich emocji. Płyta jest na razie tylko dostępna na platformach streamingowych. Obecnie wydał płytę „Przysłowianin”, która dziś ma swoją premierę, zarówno w formie fizycznej, jak i cyfrowej. 


skowronek. - Przysłowianin 


„Świecisz mi czy sobie…?” Zdanie, które chyba każdy słyszał pomagając ojcu po przez świecenie latarką wybrzmiało w mojej głowie po spojrzeniu na okładkę płyty. Już wtedy wiedziałem, że album będzie nawiązywać do polskiej mentalności, polityki, religii, naszej codzienności, a to wszystko zawoalowane w sarkazm i groteskę. Warto dodać, że tutaj nie ma miejsca na nienawiść czy hejt. Skowronek zadbał o to, by nie dać poczucia niższości ze względu na to jakie poglądy posiadamy. Ukazał jedynie nasze wady, nasze przywary czy nasze toksyczne podziały w każdej sprawie. Zwiastun tego co może znaleźć się na tej płycie zawarty został chociażby w singlu „A Ty, POLsko wronek!” czy "Czarny autobus", do którego klip stworzył Michał Kwiatkowski ze studio Miha. Na tej płycie Skowronek bawi się słowem i nawiązując do tytułu, wplata w swoje utwory różnorakie polskie przysłowia lub znane wszystkim powiedzenia. 


skowronek. - Czarny autobusNależy dodać, że płyta ta nie tylko dotyczy naszego społeczeństwa, ale także dotyka tematyki relacji damsko-męskich. Przykładem niech będą utwory „pałatka” czy „Toksyczne przywiązanie”. Nie można zapomnieć o tym, że stylistyka płyty to rock w czystej postaci. Całość jest jednorodna. Widać tutaj już wyrobiony styl, typowy dla Skowronka. Nie można zarzucić, że coś jest podrobione lub w dużym stopniu inspirowane innymi dziełami. Warstwa muzyczna prezentuje się tu bardzo dobrze. Mix i mastering tutaj są na wysokim poziomie. Wracając do warstwy wizualnej, należy dodać, iż jest ona bardzo dobrze zgrana z warstwą muzyczną i liryczną. Jest to duży plus, ponieważ w sporej części przypadków bywa tak, że te warstwy się rozbiegają. Tutaj okładka, zaprojektowana przez Polkowskiego, idealnie wpasuje się w liryczny przekaz Skowronka. 


Podsumowanie


„Przysłowianin” to płyta, która w dość ciekawy sposób daje nam do zrozumienia, że pomimo różnic, które nas dzielą np. poglądy polityczne (prawa i lewa strona) jesteśmy tacy sami, pełni wad i niedoskonałości. Jestem tego świadom, że nie są to prawdy objawione i jestem przekonany, że Skowronek również o tym wie. Warto jednak od czasu do czasu przypomnieć sobie, że każdy jest tylko człowiekiem i popełnia błędy.  

Czy ta płyta ma jakieś wady? Po wnikliwej analizie muszę stwierdzić, że takich nie znalazłem. Trzeba przyznać, że jest to bardzo dynamiczna i energetyczna płyta, spójna całościowo, zrobiona z zamysłem. Tej płycie daję ocenę 9/10. Jestem przekonany, że będzie ona często gościć na moich głośnikach. Poniżej możecie też posłuchać albumu na Spotify. A Wam jak się podoba nowa płyta Skowronka? Dajcie znać co sądzicie o tym albumie. 


4 komentarze:

 1. z chęcią przesłuchałam, wpada w ucho, chętnie będę czasami wracać do tych kawałków :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesyszalam o tym panu, ale chetnie poznam jego tworczosc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam i zalecam zapoznać się ze skowronkową twórczością. :)

   Usuń

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger