9.10.20

Jak przetrwać jesienny dół - czyli sposoby na jesienną chandrę

Jesień na dobre rozgościła się za oknem, coraz krótsze dni, dużo mniej słońca niż latem, a do tego zbliża się dla wielu najsmutniejszy miesiąc w roku, czyli listopad, związany z dniem Wszystkich Świętych i ogólnym myśleniu o przemijaniu... Dziś zaprezentuję kilka swoich i Waszych sposobów na jesienną chandrę, ponieważ jakiś czas temu zapytałem Was Na instagramowym stories co pomaga Wam przetrwać ten jesienny czas. Będzie także jesienna playlista, ale o tym za chwilę... 

Jednak zanim przejdę do sposobów na lepsze samopoczucie jesienią, warto rozdzielić dwa pojęcia, które są mylnie uważane za synonimy. Mam tu na myśli chandrę i depresję. Chandra to obniżony nastrój, złe samopoczucie, ogólny stan przygnębienia, który po krótkim czasie mija. Natomiast depresja jest chorobą, która pomimo podobnych, niemal identycznych objawów powinna być leczona i wtedy warto udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.   

Tak na prawdę każdy z nas ma własne uwarunkowania, które polepszą, bądź pogorszą nasz nastrój, jednak warto na początku zapytać samych siebie, czego nam brakuje, czego nam potrzeba... Wtedy sami będziemy wiedzieli jak te braki uzupełnić. Gdy już mamy określonego "wroga", to warto przejść do naszej "broni", czyli sposobów na tegoroczną jesienną chandrę. Na pewno takim sposobem jest praca nad dobrą higieną snu, ponieważ gdy jesteśmy wyspani to wtedy wprawiamy się w dobry nastrój, itp. Drugim sposobem może być światło, którego nam w okresie jesiennym brakuje, więc wszelka aktywność na dworzu wskazana, z zachowaniem wszelkich reguł, wynikających z obecności COVID'a. Jednak gdy mamy pod bokiem park, bądź las przejdźmy się na spacer, "łykajmy" każdy promyk słońca i wpuszczajmy światło do swoich domów. Kolejnym sposobem jest odpowiednie jedzenie. Tutaj będę posiłkował się Waszą odpowiedzią ze stories. Mianowicie jedną z odpowiedzi, dotyczącą jedzenia była: kawa z cynamonem, kakao, ostre jedzenie. Faktem jest, że wszelkie korzenne przyprawy, tj. cynamon, kurkuma, itp. działają rozgrzewająco i na pewno są świetną bronią w walce z jesienną chandrą. 

(fot. unsplash.com)


W czasie jesiennym warto spróbować odnaleźć swoje hobby. To też dobry czas na rozwój swoich pasji. Szczególnie, gdy musimy zostać w domu, z uwagi na niesprzyjającą aurę za oknem, bądź ograniczenia wynikające z pandemii, ponieważ za chwilę wszyscy będziemy w tzw. żółtej strefie, co też nie napawa optymizmem... W tym trudnym czasie możemy także usiąść z książką, jak ma to miejsce w przypadku jednej z osób, które udzieliły odpowiedzi na stories. Również myślę, że   to także dobry czas na nadrobienie zaległości książkowych i nie tylko, ponieważ można także nadrobić zaległości w filmach lub serialach. Następnym sposobem, który jest idealny na pokonanie doła jesiennego to przytulanie... Przytulmy się do swoich najbliższych, otoczmy się ludźmi i zwierzętami, ponieważ ma to zbawienny wpływ na nas, gdyż przytulenie podnosi nam poziom oksytocyny, co skutkuje polepszeniem nastroju. 

No i na koniec, jako taki ostatni sposób to muzyka. Warto słuchać muzyki, gdyż z doświadczenia wiem, że muzyka może działać na nas relaksująco, podnieść nastrój, polepszyć samopoczucie. I tak jak obiecałem na początku, znajdziecie kilka utworów, które moim zdaniem są idealne na jesień.    


Ben Howard - Old pineHozier - In the woods somewhereEd Sheeran - Autumn leavesMikromusic - A ja co?BLOMST - Chill RainArlo Parks - ColaNath Brooks - RedboneDennis Lloyd - Think about itGrzegorz Bojanek - LangourSigur Rós - Sleep 1


Playlista na Spotify


A Wy jakie macie swoje sprawdzone sposoby na jesienną chandrę? Napiszcie w komentarzach i dajcie znać co sądzicie o przedstawionych sposobach. Jeżeli się podobało to zapraszam do udostępniania wpisu. ;) 

 

6 komentarzy:

 1. Moja chandra rzadko jest związana z porą roku, tylko raczej z momentem. I najłatwiej jest ją przegonić muzyką, wyjściem na spacer czy treningiem. A w ostatnich dniach ogromu energii dodaje mi "Youngblood" % Seconds of Summer i "High Hopes" Panic! At the Disco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pogodniaki!

  Lubię jesień, jak każdą inną porę roku. Jednak czasem dopadają mnie gorsze dni, mam obniżony nastrój. Lubię zrelaksować się wtedy herbatą z imbirem i goździkami i zanurzyć się w lekturze. Nastrój poprawia mi regularne bieganie i codzienne aktywności - a mam ich sporo każdego dnia.

  Pozdrawiam, Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz. Bardzo ciekawe sposoby na poprawę nastroju. :)

   Usuń
 3. Każdy ma swoje sposoby na jesienną chandrę. Jeśli chodzi o depresję, to nie zawsze można wspomóc się czymkolwiek, a jedynym rozsądnym wyjściem jest po prostu wizyta u specjalisty. Na mnie osobiście działa czekolada i to nie tylko jesienią, ale zawsze i wszędzie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, ponoć jak "chandra" trwa dłużej niż dwa tygodnie to może być dużo poważniejszą depresją. Na szczęście na zwykłe jesienne obniżenie nastroju - jak widać - sposoby są :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger