![]() |
(Źródło: Fanpage Uszanowanko Festiwal) |
Zacznę od tego, iż nigdy jakoś nie było w planach, by relacjonować jakiekolwiek wydarzenia na blogu, niemniej zrobię ten mały wyjątek, ponieważ to co wydarzyło się w pierwszy weekend września, dało mi wiele do myślenia, poszerzyło horyzonty oraz zainspirowało mnie do pewnego działania. Wydarzenie te pozwoliło mi także spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy.
Wróćmy do początku… 4 września 2021 roku odbyła się pierwsza edycja Uszanowanko Festiwal, czyli festiwal integracji artystycznej, podczas którego odbyły się warsztaty, panel dyskusyjny i na końcu impreza w krakowskim klubie Betel. Czym w zasadzie jest Uszanowanko Festiwal? Otóż jest to event, który dąży do znoszenia, łamania podziałów między osobami z niepełnosprawnościami i osobami pełnosprawnymi. Te wydarzenie pokazało, że każdy, bez względu na swoją sprawność, bądź jej brak może iść do klubu i pobawić się przy dobrej muzyce i świetnym towarzystwie, ale i nie tylko, bowiem na przykładach występujących można było zobaczyć, że bycie osobą z niepełnosprawnością nie przeszkadza być świetnym artystą.
![]() |
(fot. maciekzygmunt.com) |
Oprócz panelu dyskusyjnego, imprezy, były także i warsztaty, które pokazywały świat z perspektywy OzN. Można było sprawdzić jak to jest nie widzieć, czy jeździć na wózku, poznać jakieś podstawowe zwroty w Polskim Języku Migowym. Niestety nie udało mi się dotrzeć na warsztaty, ponieważ podróż do Krakowa zajmuje mi bardzo dużo czasu.
![]() |
(fot. maciekzygmunt.com) |
![]() |
(fot. maciekzygmunt.com) |
![]() |
(fot. maciekzygmunt.com) |
Po panelu dyskusyjnym w Pałacu Krzysztofory przyszedł czas na imprezę, która odbyła się w klubie Betel i przyznam, że jest to najlepiej przystosowany klub dla OzN jaki widziałem. I szczerze...? Ta impreza, na ten jeden wieczór przynajmniej, w świetny sposób zintegrowała ze sobą każdego. I tego życzę każdemu klubowi, każdej imprezie, aby łączyła wszystkich, bez względu na sprawność lub jej brak; przekonania, poglądy, orientację seksualną, religię, status społeczny, itd. Bo okazji do dzielenia mamy dużo i jest to łatwe. Natomiast do połączenia wszystkich ze sobą, okazji jest nie wiele i wymaga to nie lada wysiłku. Tutaj, na tym polu Uszanowanko Festiwal dało radę, udźwignęło ten ciężar integracji i mam nadzieję, że ta płaszczyzna utrzyma się jak najdłużej i będzie świetną okazją do łączenia ludzi. Z niecierpliwością czekam na kolejną edycję, która mam nadzieję odbędzie się za jakiś czas. 😀
![]() |
(fot. maciekzygmunt.com) |
Social Media Uszanowanka
FB: Uszanowanko
Instagram: @uszanowanko_festiwal
Bardzo żałujemy, że nie mogliśmy się poznać! Natomiast pozytywne opinie na Twój temat słyszymy od naszych znajomych na każdym kroku! Dobra robota! Jesteśmy mega dumne!!! 🙂
OdpowiedzUsuńNo szkoda właśnie, ale mam nadzieję, że będzie okazja się spotkać. 🙂 Bardzo mi miło i cieszę się z pochlebnych opinii płynących w moją stronę 😉
OdpowiedzUsuńCiekawa relacja i sam festiwal. Mieszkam niedaleko Krakowa, a tyle rzeczy mi umyka... Najlepsze wydarzenia to te, które ubogacają nasze życie. Dyskusje na aktualne tematy społeczne są potrzebne, jednak dobrze jeśli idą w parze z działaniem. Chęć działania i odwaga to jest to, czego obecnie brakuje.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, Joanna
Jak najbardziej się zgodzę, że najlepsze wydarzenia te, które ubogacają nas samych i mam nadzieję, że za słowami będą szły i czyny w ramach płaszczyzny Uszanowanka.
UsuńPozdrawiam :)
Wiem, że to totalnie ie na temat, ale tytuł festiwalu jest boski. Uszanowanko kojarzy mi się z tym słodkim piesełem z memów :) A na serio, też myślałam o tym ostatnio (tak na fali paraolimpiady), że między osobami z niepełnosprawnością a pełnosprawnymi wcale nie ma takich dużych różnic - ok, są utrudnienia, ale myślałam o paraolimpijczykach, którzy w dowolnej dziedzinie pokonują mnie bez trudu. Bo co z tego, że mam 2 ręce, kiedy Natalia Partyka z zamkniętymi oczami pokonuje mnie w ping-ponga? Z muzyki, teatru, przyjemności posiedzenia w knajpce powinniśmy móc wszyscy skorzystać. Bez utrudnień i krzywych spojrzeń. Jasne - czasem są takie kawiarenki, że co krok to schodek i łazienka na 2 piętrze, ale powinniśmy dążyć do większej dostępności.
OdpowiedzUsuńTak, nazwa festiwalu jest mega. :D Od razu przywodzi na myśl pozytywne emocje. :) Jak najbardziej się z Tobą zgodzę, że różnic między osobami z niepełnosprawnością a osobami pełnosprawnymi jest mało. Wynikają one jedynie z barier społecznych nałożonych lata temu przez zacofanie... Co do paraolimpijczyków to fakt... Oni by wielu ludzi w pełni sprawnych ograli bez większego wysiłku. :D Ale czy by wygrali z w pełni sprawnym olimpijczykiem w danej dziedzinie? Może i tak, może nie...
UsuńDlatego, aby niwelować, zacierać różnice, tak jak napisałaś, powinniśmy dążyć do większej dostępności i dlatego też cieszę się, że powstała taka fajna inicjatywa jak Uszanowanko Festiwal. :)