7.2.22

Jak zostać DJ-em? (część 1 - wprowadzenie)

Jak zostać DJ-em? To pytanie może nurtować osoby, które choć trochę zetknęły się z pojęciem DJingu, clubbingu, czy imprez i pragną wejść w ten świat. I nie ma nic w tym dziwnego, bowiem bycie DJ-em to ciekawa przygoda, ale i również może to przerodzić się w coś więcej, czyli pasję tudzież sposób na życie. Na wstępie trzeba przyznać, że w dzisiejszym świecie każdy może być DJ-em. Wystarczy kupić tani kontroler za kilkaset zł, ściągnąć program, muzykę i voila… Mamy dja… Aby być na prawdę dobrym w tym fachu potrzeba wielu godzin na wytrenowaniu ucha i wielu lat na wytrenowanie własnego gustu muzycznego i stylu. Cała kwestia rozbija się o to, aby ze zwykłego puszczania muzyki uczynić sztukę. Bo wcisnąć przycisk play to nie sztuka. Sztuką jest odpowiednie zaserwowanie muzyki, która przede wszystkim nam się podoba, w taki sposób, by zabrać ludzi na parkiet. I o tym właśnie będzie ten, można powiedzieć swego rodzaju „poradnik”. Zanim Wam opiszę co z czym się je, chcę napisać trochę takiego filozoficznego spojrzenia na sztukę DJ-ską oraz zapoznać Was z rodzajami DJ-ów i historią tego zawodu, a także wprowadzić Was w ten świat, pokazując go od kuchni.  

DJ, DJ-owi nierówny... Czyli o rodzajach DJa 

Jak zapewne wiecie, DJ zajmuje się graniem muzyki na wszelkiego rodzaju imprezach, w klubach, w radio, na weselach. Pojęcie te zostało użyte po raz pierwszy w 1935 roku i obowiązuje do dziś, choć obecnie się zdewaluowało i mało kto przy swoim pseudonimie używa zwrotu „DJ”. Wynika to z przejęcia tego zwrotu przez osoby mało kompetentne, jednak silące się na zyskanie statusu gwiazd oraz przez DJ-ów dyskotekowych, a także osoby nic nie mające wspólnego z tym fachem jak np.: DJ Bobo, który kiedyś faktycznie nim był, niemniej od czasów jego popularności już nim nie jest. Dji można podzielić ze względu na specjalizację pracy, czyli mamy tutaj do czynienia z DJ weselnym, radiowym, dyskotekowym, czy klubowym. Nie można także zapomnieć o turntablistach, którzy specjalizują się w tzw.: drapaniu płyty, czyli w scratchach. To jest grupa DJ-ów, którzy efektownie bawią się muzyką za pomocą płyt winylowych i miksera. W tym poradniku jednak skupię się na początkach DJ-a klubowego, bowiem ta specjalizacja jest mi najbliższa i z niej również można zrobić niesamowitą sztukę. Jednak czym się charakteryzują oraz różnią poszczególne kategorie DJ-skie? Przede wszystkim muzyką, sposobem pracy, atmosferą panującą w danym miejscu. Taki DJ weselny to nie tylko DJ, ale też i konferansjer, wodzirej, który to ma za zadnie rozruszać parę młodą i gości weselnych. Puszcza muzykę, organizuje konkursy, zabawy. Muzyka jaka tam panuje to w większości pop, disco-polo, stare przeboje. DJ radiowy/prezenter pracuje tylko w radio i tam puszcza muzykę i rozmawia też ze słuchaczami, opowiada różne anegdoty, organizuje konkursy itd. Gra przede wszystkim dance, pop czyli to to co obecnie jest na topie. DJ dyskotekowy zaś jest odpowiedzialny za oprawę muzyczną w dyskotece, oprócz tego mówi przez mikrofon, namawia ludzi do zabawy. Muzyka dyskotekowa to przede wszystkim prosta komercyjna forma, popowe wstawki, czy przeróbki muzyki dance, zwane remixami. DJ klubowy zdecydowanie różni się od poprzednich specjalizacji. W klubach nie uświadczycie DJ-a, który używa mikrofonu. Tutaj dJ komunikuje się z publiką tylko za pomocą muzyki i emocji. Różnorodność muzyczna w klubach jest dość spora, niemniej obecnie panuje moda na muzykę techno. Warto dodać, że w klubach DJ-e grają głównie muzykę elektroniczną, czyli wspomniane techno, a także house, drum and bass oraz ich pochodne. Poniżej przedstawię kilka utworów muzycznych, bądź też setów dla zobrazowania tego co można posłuchać w różnych specjalizacjach.  

DJ weselny 

DJ radiowy/prezenter 

DJ dyskotekowy 

DJ zajmujący się turntablizmem 

DJ klubowy

Co jest rolą DJ-a? 

Podstawową rolą każdego DJ-a jest odpowiedni dobór utworów oraz granie ich bez przerwy. Teoretycznie chodzi o to, aby jeden utwór dopasować do drugiego pod względem tempa, charakteru i nastroju oraz tonacji, tak by niepostrzeżenie przejść z jednego utworu na drugi. Należy też dodać, że DJ nie tworzy muzyki od początku, jak by się mogło niektórym wydawać. Zadanie stworzenia muzyki przypada producentowi muzycznemu. Cały występ DJ-a nazywa się setem djskim. Może on trwać tyle co impreza, czyli powiedzmy 6-8 godzin, natomiast generalnie jest to zależne od charakteru imprezy i tego ilu DJ-ów gra na danej imprezie. Przeważnie bywa tak, że jest kilku DJ-ów i każdy ma powiedzmy od 1-2 godzin na set. Dlatego warto sobie już od początku budować arsenał muzyczny, o czym też wspomnę w następnych częściach. Należy podkreślić, iż bycie DJ-em, granie po klubach to nie tylko dobra zabawa, pasja, czy muzyka. To także nieprzespane noce, wielogodzinna jazda do klubu, niejednokrotnie dźwiganie sprzętu, czy w przypadku winylowców walizek z płytami. To też lata spędzone na wyrabianiu swojego gustu i stylu, praca nad selekcją muzyczną, praca nad swoimi social media, praca nad bookingami. To jest właśnie to, czym DJ w 90% swojego czasu się zajmuje. Reszta to właśnie jest czas poświęcony graniu i zabawie na imprezie. 

Słowem końca, czyli początek przygody z muzyką elektroniczną...

Na koniec tej pierwszej części chciałbym Was zapoznać z gatunkami muzycznymi, które składają się na muzykę elektroniczną. W zobrazowaniu pomoże poniższa strona, która może posłużyć Wam za mapę w drodze do zaznajomienia się z elektronicznymi dźwiękami. 

Ishkur's Guide To Electronic Music 

Po krótce wytłumaczę jeszcze jak skorzystać z tej mapy. Na samej górze znajdziecie linię czasową. Z lewej strony jest swego rodzaju pień, z którego narodziły się te wszystkie gatunki. Każde rozgałęzienie to inny gatunek. Gdy przybliżycie mapę i najdziecie kursorem na dany prostokąt to możecie odsłuchać przykładowego utworu z danego gatunku i okresu. Myślę, że pomocnym materiałem będzie dla Was cykl, który uruchomiłem na początku bloga, czyli „Prekursorzy elektroniki”. Jestem przekonany, że to będzie idealny początek DJ-skiej przygody. Zachęcam Was do komentowania wpisu, a także, jeśli macie jakieś pytania to śmiało możecie zadawać je w komentarzach. W kolejnej części opowiem trochę o budowie utworów i schematach jakie w nich występują. Trzecia część będzie traktować o budowie sprzętu, dalej Wam pokażę osobiście o co chodzi w tym całym mixowaniu muzyki. Zachęcam więc do śledzenia bloga jak i tego cyklu.  

4 komentarze:

 1. Myślę, że praca DJ jest na tyle skomplikowana, że trzeba włożyć dużo pracy, aby rozwijać się w tej dziedzinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy jak spojrzeć, bo od strony technicznej nie jest to aż tak skomplikowane, jednak aby faktycznie uzyskać wysoki poziom i rozwijać się to trzeba włożyć w to masę pracy i mieć do tego cierpliwość i przede wszystkim pasję.

   Usuń
  2. trzeba włożyć dużo pracy, no i pieniędzy

   Usuń
  3. Racja, nic samo nie przyjdzie. No i fakt, pieniędzy też trzeba sporo zainwestować. W końcu to nie jest tani sport. :)

   Usuń

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger