11.4.22

Przewodnik po marzeniach - wywiad Patryk Tarachoń

Zacznę od tego, że dzisiejszy wpis może wydawać się dość nietypowy jak na mój blog, mimo, iż pojawiały się tutaj wywiady, niemniej dzisiejsza rozmowa będzie się różnić od pozostałych, ponieważ nie będzie oparta o niepełnosprawność, jak to miało miejsce w poprzednich wywiadach, lecz o motywację, pasję i marzenia. Nie jestem pewien czy powstanie z tego jakiś cykl, czy zostanie to potraktowane jako jednorazowy wywiad, natomiast jeżeli znalazły by się odpowiednie osoby, to myślę, że mogłoby powstać z tego coś więcej, aniżeli tylko ten jeden wpis. Przejdźmy zatem do przedstawienia gościa. 


    Patryk Tarachoń to bloger, autor kilku książek dotyczących samooceny, motywacji, rozwoju osobistego oraz relacji międzyludzkich. Swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami dzieli się od 12 lat. Nagrywa także serię podcastów "Nie będąc sobą", która opowiada o samoakceptacji w świecie, gdzie zmuszani jesteśmy udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Mam nadzieję, że spodoba się Wam dzisiejsza rozmowa z moim gościem. Nie przeciągając… serdecznie zapraszam na poniższy wywiad.    


Od kilkunastu lat jesteś blogerem. Powiedz mi, jak to się wszystko zaczęło, dlaczego zdecydowałeś się na poprowadzenie własnego bloga?


Na początku blogowanie było ucieczką od zmartwień, krzykiem o to, aby świat docenił to, że jestem. Blog był sposobem udowodnienia przede wszystkim sobie, że mogę wiele osiągnąć, być dobry w swojej pracy i radzić sobie, wbrew osobom, które nie wierzyły we mnie. Im byłem starszy, tym bardziej zmieniały się moje priorytety. Nagle coś, co było moją ucieczką, stało się pasją i sposobem na siebie. Do dziś wypracowałem w sobie cechy, z których jestem dumny. Znam swoje słabości, wady, ale doceniam je tak samo, jak zalety i umiejętności. Dziś obecność w Internecie umożliwia mi się realizować i pomagać tym, którzy jak ja przed laty, poszukiwali wsparcia, zrozumienia i podniesienia na duchu.


Dla kogo jest Twój blog? 


Przede wszystkim dziś, to już nie tylko blog. Internet ewoluował do czegoś zupełnie innego. To co kiedyś nazywaliśmy blogowaniem, dziś jest jednym z wielu elementów. Dziś oprócz bloga są m.in. media społecznościowe, content wideo oraz ogólno rozumiany lifestyle. Dlatego chciałbym na to pytanie odpowiedzieć nieco inaczej - moje działania i obecność w Internecie są kierowane do osób, chcących pracować nad swoją samooceną, wiarą w siebie, realizować swoje marzenia, pasje, rozwijać zainteresowania oraz wyrobić w sobie zestaw cech, które ułatwią im życie. To, co robię pomaga również dla osób szukających zrozumienia i wsparcia.


Wiem, że oprócz blogowania działasz aktywnie w social media, nagrywasz podcasty. Jak znajdujesz na to czas i jak sam siebie motywujesz do dalszego działania?


Faktycznie miejsc, w których działam jest wiele. Jednakże ogarnięcie ich wszystkich to ciężka praca, dobra organizacja swojej pracy oraz determinacja. Mając niewiele czasu, też można ogarnąć kilka kwestii, ale trzeba mieć plan działań, rozłożyć pracę w czasie i odpowiednią ją zaplanować.


Jak zapewne wiesz, mój blog także jest blogiem muzycznym. W swoim podcaście o organizacji pracy wspomniałeś o tym, że posiadasz gramofon i winyle. Na czym słuchasz swoich płyt i jakie płyty w ostatnim czasie udało Ci się kupić?    


Użyłeś sformułowania "także". Nie prowadzę bloga muzycznego, w moich publikacjach nie ma też wielu odniesień do muzyki, chociaż jest jednym z towarzyszy mojej pracy. Podczas pracy nad tekstami na blog, tematami podcastu, przygotowywaniu treści do mediów społecznościowych czy pracą nad książkami, obecnie towarzyszy mi muzyka. Czasem słucham czegoś z platform streamingowych, a innym razem z płyt winylowych. W ostatnim czasie do mojej kolekcji trafiły płyty Frank Sinatra, John Coltrane, The Beatles oraz Shakin' Stevens.


Spod Twojego pióra wyszło już kilka książek, m.in. „Atlas marzeń”. Opowiedz coś o niej… 


Zależało mi na napisaniu książki, w której dostępna jest lista marzeń, pasji, zainteresowań, dyscyplin sportowych i wiele więcej. Oprócz tego spisałem wszystko, dzięki czemu się realizuję, działam od lat i wciąż czerpię z tego satysfakcję.

(Patryk Tarachoń "Atlas Marzeń")
Skąd pomysł na tematykę tej książki i jaka idea przyświecała do jej napisania?


„Atlas Marzeń” napisałem z myślą o osobach, które są zmęczone porównywaniem swojego życia do wegetacji, mających poczucie, że stoją w miejscu, gdy inni mają pasjonujące zajęcia.


Abstrahując od „Atlasu Marzeń”… Czy ciężko jest znaleźć hobby, pasję osobom, których do tej pory jedynym zajęciem w wolnej chwili było scrollowanie social media i jakiś serial na Netflix? 


To, że ktoś spędza czas na oglądaniu serialu czy przeglądaniu telefonu, nie oznacza, że to jedyne zajęcie, jakiego się podejmują. Każdy z nas ma prawo obejrzeć serial i poświęcić czas na sprawdzenie social-media. Nie ma w tym nic złego i myślę, że nie koliduje to ze znalezieniem hobby czy pasji.


Czy Twoim zdaniem każdy powinien mieć jakieś hobby?


To jest indywidualna sprawa. Z doświadczenia wiem, że osobom z hobby (ale nie tylko), żyje się inaczej. Zauważam, że osoby poświęcający czas określonym celom w życiu, które ich napędzają do życia, są po prostu szczęśliwsi. Mają więcej zapału do tego, co kochają robić. Przy okazji są ciekawsi dla swoich rodzin, przyjaciół, znajomych, a także dla ukochanych. O wpływie zainteresowań na postrzeganie przez kobiety, wspominam w jednej z książek „Zdobywcy Serc”.  


Hipotetycznie zakładając, znaleźliśmy pomysł na siebie. Jak się do tego zabrać? Jak się zmotywować do realizacji?


Więcej o tym można przeczytać w książce „Atlas Marzeń”. To jest proces, wyrobienie zalecanych nawyków i zdobycie umiejętności. Nie każdy będzie w stanie spełnić marzenia, bo to zależy również od kilku czynników. Jeśli taka osoba chce coś zmienić w swoim życiu, np. zdecyduje się kupić książkę, aby znaleźć metody. Motywacja często wygląda tak, że człowiek siada przed telefonem i zaczyna przeglądać cytaty. Filmy motywacyjne to bzdura nie prowadząca do wyników. Jeśli na czymś nam zależy, będziemy szukać odpowiedzi "jak", a nie "dlaczego".


Czy masz takie momenty, żeby całą swoją działalność rzucić w diabły? Jeśli tak, to jak sobie z tym radzisz?


Tak, to są myśli, które myślę, że nachodzą nas regularnie, co jakiś czas. W życiu się nie układa, mamy wyzwania, którym nie jesteśmy w stanie podołać lub nie widzimy efektów. Powodów jest wiele, ale tylko wytrwali są w stanie osiągnąć swoje cele.

O czym aktualnie marzysz?


Obecnie mam więcej celów niż marzeń. Dotyczą codzienności, np. aby rozwijała się moja działalność w Internecie oraz mieć możliwość kupić dom. Dotychczas kluczowe marzenia udało mi się spełnić. Teraz bardziej potrzebuję szczęścia, które pozwoli mi bardziej się rozwijać.

 

Czy masz jakieś plany, cele na najbliższą przyszłość?


Ostatnie lata mnie poturbowały, więc myślę, że potrzebuję zwolnić tempo. Owszem, pracuję nad nową książką, mam plany na nowe treści, a na horyzoncie widoczne są możliwe projekty. Tylko aktualnie do wszystkiego podchodzę z ostudzonym zapałem, bez nastawiania się. Wszystko swoim tempem i bez pośpiechu.


Dziękuję Ci za rozmowę i za poświęcony czas. Mam nadzieję, że spełnisz swoje marzenia, plany oraz cele, które sobie zamierzyłeś i tego Ci właśnie życzę. 


Dziękuję bardzo, Tobie również życzę aby wszystko układało się po Twojej myśli. Niech szczęście sprzyja również Tobie i nie brakuje ku temu okazji. Trzymaj się. :)Poniżej znajdziecie link do bloga Patryka, a także linki do jego książek „Atlas marzeń” i „Zdobywcy serc” oraz social media.  


Blog - klik 

Książka „Atlas marzeń” - klik 

Książka „Zdobywcy serc” - klik

Facebook - klik

Instagram @patryktarachon 

14 komentarzy:

 1. Powiem Ci, że tego się nie spodziewałam. Gratuluję wywiadu, wspaniale się czytało! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy wywiad. Jeśli chodzi o hobby czy pasję, to uważam, że każdy z nas powinien mieć coś takiego, coś co go napędza i mobilizuje do działania. Myślę, że każdy z nas ma potencjał, tylko nie każdy potrafi go odkryć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę, że każdy ma w sobie pewien potencjał tylko nie każdy go wykorzystuje, bo albo tak jak wspomniałaś, nie potrafi go odkryć albo nie chce. ;)

   Usuń
 3. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie wywiadem i przeczytaniem do końca. :) Liczę Piotrek, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję pogadać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki również za rozmowę. Także mam nadzieję, że jeszcze uda się pogadać ;)

   Usuń
 4. Podobała mi się ta rozmowa :) chętnie przeczytam kolejne (jeśli zrodzi się z tego cykl)

  OdpowiedzUsuń
 5. Musze ten atlas polecić pewnej osobie :-) Ciągle marudzi, że nie ma pasji :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny wywiad, a takie inności ma blogu zawsze są mile widziane

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie to, że wywiad Ci się podoba. Tak coś innego zawsze urozmaica nasze blogi. :)

   Usuń
 7. Świetny wywiad! Sama śledzę Patryka od lat i fajnie było się dowiedzieć o nim coś więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! To tym bardziej się cieszę, że wywiad się podoba. :)

   Usuń

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger