5.5.22

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych


    5 maja to bezsprzecznie ważny dzień dla wielu osób, w tym też dla mnie, ponieważ dziś jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Z tego powodu nagrałem też kilkuminutowy film, w którym to opowiadam między innymi o tym dlaczego w naszym społeczeństwie, tak wiele osób spotyka się z dyskryminacją z powodu braku pełnej sprawności. Opowiadam także o tym czy ja doznałem dyskryminacji i też jak z tym walczyć. 

    Na początku wróćmy do korzeni tego święta. Obchodzone jest w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych. Takim nadrzędnym celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym.. Jest też  dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia w każdej sferze życia. 5 maja to także Dzień Europy, czyli święto europejskich państw. 

W Polsce żyje oficjalnie ok. 4,7 mln osób z niepełnosprawnościami, natomiast szacuje się, że jest nas dużo więcej. Niestety, w naszym kraju dużo mówi się o pomocy dla niepełnosprawnych, znoszeniu różnic i  barier (najwięcej gada się przed wyborami). Jednak mało się robi. Jestem przekonany o tym, że bez zmian systemowych mało co się zmieni. Niemniej musimy głośno krzyczeć o naszych potrzebach, być może ktoś pójdzie po rozum do głowy i zacznie coś zmieniać. Naszym zadaniem jest pokazywanie dobrych praktyk, które powinny obowiązywać, ponieważ nikt za nas tego nie zrobi. 

Jeśli czujecie, że jesteście dyskryminowani, np. w miejscu pracy to możecie zgłosić się do bezpośrednio pracodawcy, związkom zawodowym lub innej organizacji zajmującej się prawami pracowników, przykładowo Państwowej Inspekcji Pracy. W innych kwestiach możecie zgłosić się także do Biuro Pełnomocnika Rządu ds. osób Niepełnosprawnych.     

8 komentarzy:

 1. Dobrze, że rozwijasz się na wielu platformach. YouTube to dziś platforma coraz bardziej wymagana, jeśli chce się tworzyć w Internecie.

  Przy okazji, zapraszam również do siebie. :)
  https://patryktarachon.pl/niegrzeczne-kadry/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, taka wieloplatformowość daje wiele możliwości rozwoju. :)

   Usuń
 2. Nie wiedziałam, że tak dużo osób jest niepełno sprawnych w Polsce, jestem zaskoczona...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, jest nas dużo i co należy sobie uświadomić, to to, że każdy z nas może stać się niepełnosprawny w różnoraki sposób. Natomiast wielu o tym nie myśli i dlatego też staram się przybliżać codzienność i problemy ozn, a także obalać mity i stereotypy.

   Usuń
 3. dobrze, że coraz więcej osób ma odwagę mówić o niesprawiedliwościach jakie ich dotykają oraz że są miejsce, gdzie mogą to zrobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Internet dał wielu ludziom możliwość do wyrzucenia żali, ale też dał nam możliwość pokazać miejsca, w których należy coś zmienić i poprawić, by każdemu żyło się lepiej.

   Usuń
 4. Paulina Kwiatkowska28 maja 2022 19:34

  Dobrze, że jest taki dzień. Warto o nim pamiętać na co dzień.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Muzyka na kółkach , Blogger